Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poplatky za pobyt v nemocnici už se nesmějí vymáhat. Ani zpětně

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Nemocnice už nemohou vymáhat stokorunové poplatky za pobyt, které jsou od roku 2013 zrušené. Rozhodl tak Ústavní soud. Některá zdravotnická zařízení tím přijdou o miliony korun, které jim pacienti dluží už roky.

Být nemocný je pěkně drahý koníček - kdo si před lety poležel ve špitálu, odjížděl domů zdravý ale s peněženkou hubenější o pár stovek. Nemocnice neměly vůči pacientům slitování a dluhy přeprodávaly vymahačům. Z nezaplacené stokoruny tak během pár měsíců nakynul dluh až na desítky tisíc.

Štěstí přeje dlužníkům - kdo nezaplatil za hospitalizaci dodnes, ten je rázem bez dluhu. Ústavní soud zakázal regulační poplatky už v roce 2013 a dnes zatrhl i jejich vymáhání. "Největší dlužná částka za jednoho pacienta činí 16700 korun," uvedla mluvčí nemocnice U svaté Anny v Brně Petra Veselá.

Pacient si teď může oddechnout, dluh platit nemusí stejně jako tisíce dalších, kteří se bránili až dodnes. Nemocnice se teď s miliony na poplatcích musejí rozloučit. A nemocnice už s tím počítají. "Registrujeme dlužnou částku 5,5 milionů korun na regulačních poplatcích. Ty odepisujeme z účetnictví," potvrdil například Pavel Žára, mluvčí Fakultní nemocnice v Brně.

Ústavní soud nevyloučil, že peníze mohou dostat zpět i ti, kteří byli po zrušení poplatků donuceni dodatečně zaplatit. Nikdo z nich se ale zatím na soud neobrátil.

Témata:  zdravotnictví CZK

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.