Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stavebnictví pomáhají rekordní prodeje bytů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Jedním z tahounů celého stavebnictví zůstávají rezidenční developerské společnosti, což potvrzují i aktuální data Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle nich se během října začalo v celé České republice stavět o 17,6 procenta bytů více než loni, celkem 2270 bytů. Výraznou zásluhu na tomto nárůstu mají hlavně nové bytové domy v Praze.

„Českému stavebnictví pomáhá hlavně bytová výstavba. Jen v Praze, která v rámci celé České republiky zaujímá dominantní podíl, developeři letos prodají rekordních 7000 nových bytů. To dá práci desítkám stavebních firem zaměstnávajících desítky tisíc lidí,“ uvedl Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, která je lídrem bytové výstavby v České republice. 

Dobře rozjeté stavebnictví však může Korce v nejbližší době zabrzdit nepřátelská legislativa a systém stavebního práva, který je nejsložitější v celé Evropě. „Osobně ho označuji jako legislativní Kocourkov. Vše navíc zhoršila nedávná novela zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (takzvaná EIA), která může fakticky zmrazit nejen rezidenční development, ale výstavbu jako celek,“ upozorňuje Korec z EKOSPOLU. Tyto obavy podle něj potvrzují i aktuální data ČSÚ.

Celkově české stavebnictví zastavilo předchozí několikaměsíční růst, když v říjnu podle ČSÚ stavební produkce meziročně klesla, reálně o 1,3 procenta. Jde o první letošní pokles. Až do října celý sektor letos rostl a už druhým rokem se tak zvedal z výrazného propadu během poslední ekonomické krize.

Témata:  stavebnictví

Související

Aktuálně se děje

9. dubna 2025 11:15

7. dubna 2025 10:00

5. dubna 2025 14:04

Důchodová revoluce v dubnu 2025. Změny se týkají více než milionu lidí

V týdnu začal duben, který přináší zásadní změnu ohledně výplat důchodů. Termínů, kdy budou lidem přicházet peníze, ubyde. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Čína balancuje na hraně. Deflace může spustit domino efekt

Čína se dál potýká s deflací. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně klesly o 0,1 procenta, což může na první pohled působit pozitivně, zboží zlevňuje. Podle analytika Tomáše Volfa ze společnosti Citfin ale může jít o varovný signál, že čínská ekonomika čelí hlubším problémům.