Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Levnější úvěry pro živnostníky? Jde to

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Problémy s financováním pro živnostníky a pro lidi na volné noze řeší nová služba, kterou spouštějí společně Fakturoid a Zonky. Inspirovali se ve světě. Propojili účetnictví přímo s algoritmem, který vypočítává úrokové sazby. Lidem tak bez zbytečného papírování mohou nabídnout daleko nižší úroky, než banka. Předběžný test ukázal, že téměř polovina klientů Fakturoidu má nárok na nejnižší úrok - 5,99 %.

Fakturoid je software pro fakturaci a účetnictví. Zonky je platforma, kde si lidé půjčují mezi sebou a díky tomu získávají levnější úrok než u tradičních finančních institucí. Služby teď společně vymyslely na českém trhu unikátní způsob, jak nabízet OSVČ co nejlevnější financování. 

“Nelíbí se nám, že lidé, kteří se rozhodli podnikat, jsou za svou odvahu bankami často trestáni a dostávají zbytečně vysoké úroky,” říká jeden ze zakladatelů Fakturoidu Lukáš Konarovský. 

“Propojili jsme naše služby tak, aby Zonky mělo – samozřejmě po souhlasu klienta Fakturoidu – přístup k aktuálním datům o tom, jak se mu daří. To zásadním způsobem mění situaci,” říká ředitelka Zonky Lucie Tvarůžková.

Banky drobné podnikatele obvykle posuzují na základě daňových přiznání z loňského roku. Většina drobných podnikatelů používá nákladové paušály, takže daňové přiznání neříká nic o jejich skutečných příjmech. V bankách jsou proto často hodnoceni jako rizikovější klienti než ve skutečnosti jsou a dostávají vysoké úrokové sazby.

“Z našich předběžných odhadů vyplývá, že téměř polovina klientů Fakturoidu pohodlně dosáhne na nejnižší úrok, který nabízíme, tedy 5,99 procenta. V bankách se dnes v průměru půjčuje za 13,7 procenta,” říká Tvarůžková. 

Díky propojení obou služeb navíc významně ubude papírování, zájemce o půjčku se předběžný úrok, na který si může sáhnout, dozví přímo ve svém účtu v aplikaci Fakturoid. V rámci Zonky je možné žádat o půjčku do výše 300 000 Kč. 

Až do konce roku je pro klienty Fakturoidu používání služby Zonky zcela zdarma. “Předpokládáme, že pro řadu našich zákazníků může být zajímavé si na Zonky refinancovat i stávající dražší bankovní produkty,” vysvětluje Lukáš Konarovský.

Zonky je technologická platforma, která funguje na principu P2P lending, který se dnes bouřlivě prosazuje po celém světě. Na jedné straně jsou lidé, kteří si chtějí půjčit. Na straně druhé ti, kteří jsou ochotní jim půjčit. Zonky tyto dvě strany propojuje a jeho skóringový model na základě desítek informací vyhodnocuje riziko toho, že žadatel může mít v budoucnu problém se splácením. Podle tohoto rizika se pak určuje úroková sazba.

“Unikátní na naší službě je, že do hodnocení rizika vstupují i jiné faktory než v bance – koukáme se třeba na to, zda člověk pravidelně sportuje, jak se mu daří v práci nebo teď ve spolupráci s Fakturoidem i na to, jak se mu daří získávat nové zakázky. Díky tomu můžeme stanovovat úrok férověji a individuálněji než velké bankovní domy,” vysvětluje Lucie Tvarůžková. Zonky začalo v Česku fungovat před čtyřmi měsíci.

Fakturoid je nový druh softwaru pro podnikatele. Opírá se o tři hlavní pilíře: fakturaci, evidenci nákladů a statistiky. Umožňuje živnostníkům a firmám osvobodit fakturaci ze složitých účetních systémů a přidává k tomu automatizaci nejčastějších procesů, jako je párování plateb a posílání upomínek. Zjednoduší komunikaci s účetními a díky statistikám poskytne okamžitý přehled o příjmech i výdajích.

Témata:  CZK firmy účetnictví

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.