Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Současná ekonomická situace je pro podnikatele motivující

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Index očekávání firem, který pravidelně již více než dva roky zkoumá ČSOB, zaznamenal mezikvartálně nárůst o 4,9 bodu a jeho hodnota na úrovni +22,5 bodu ukazuje na převažující optimismus. Jde o druhý nejvyšší výsledek v historii sledování malých a středních podnikatelů. Podnikatelé jsou v posledním čtvrtletí optimističtější, kromě svého oboru také pozitivně vnímají vývoj celé domácí ekonomiky. Ve třetím čtvrtletí zaznamenal Index největší spokojenost s ekonomickou situací v historii sledování (56 %).

Současná ekonomická situace v Evropě je pro podnikatele motivující. Více než 2/5 firem očekávají, že jejich investice v následujících 12 měsících budou vyšší než v předchozím období. Naopak snížení jejich objemu předpokládá pouze necelá třetina firem. „Za zvýšením indexu stojí především zvětšený optimismus v případě dílčího indexu vývoje objemu investic. Podíl firem, které se chystají navýšit jejich objem, se mezikvartálně zvýšil o 3 procentní body, naopak podíl firem, které plánují menší investice než loni, se snížil o 7 procentních bodů,“ komentuje hlavní příčiny pozitivního vývoje Petr Manda, výkonný ředitel útvaru Firemní bankovnictví ČSOB

Dílčí Index plánovaných investic pokračuje v kontinuálním růstu. „Fakt, že stále více firem přesouvá své úvahy od snížení finančních nákladů ke svému rozvoji, můžeme považovat za dobrou zprávu pro českou ekonomiku,“ dodává Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB.

Dalším pozitivním signálem pro celou domácí ekonomiku je mezikvartální nárůst podnikatelů spokojených s ekonomickou situací o 6 procentních bodů. Za poslední dva roky vzrostl podíl zástupců firem, kteří vidí současnou ekonomickou situaci pozitivně, a to o 22 procentních bodů a nyní činí 56 %.

Téměř polovina firem očekává pro poslední čtvrtletí tohoto roku zvýšení poptávky, naopak snížení čeká jen pětina firem. „Podnikatelé se přestávají bát a opatrně se pouštějí do rozšiřování stávajících kapacit, i s ohledem na očekávanou rostoucí poptávku,“ uzavírá Petr Manda.

Témata:  ekonomika firmy

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.