Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kolik letos ještě utratíte za vašeho školáka?

Škola, ilustrační fotografie
Škola, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Dítě, které navštěvuje základní nebo střední školu, stojí pořádný balík peněz. Tím, že mu vše potřebné nakoupíte před začátkem školního roku, výdaje rozhodně nekončí.

Školní pomůcky, výbava na tělesnou výchovu, nové oblečení. Tyhle výdaje už má většina rodičů se začátkem školního za sebou. Tím to ale rozhodně nekončí. Další peníze musíte investovat v průběhu celého školního roku.

Největší položky představují peníze na jídlo a školní obědy, poplatky za kroužky a školní družinu a také poplatky do různých fondů včetně sdružení rodičů. Tyto poplatky se vybírají v každé škole. Jejich výše je ale všude jiná.

Tak například cena obědu pro dítě na prvním stupni stojí kolem 25 korun. Měsíčně tak rodiče za jedno dítě platí zhruba 500 korun. Velkou částku utratí rodiče i za různé kroužky či členství ve sportovních klubech. Tam se ceny za měsíc pohybují v řádu stovek.

Kdo posílá děti do družiny, musí počítat i s touto položkou. Ceny se hodně liší podle regionů. Měsíčně rodiče utratí od 50 Kč, ale v Praze klidně i 200 korun za měsíc. Školy také od rodičů vyžadují příspěvky do různých fondů. Ty se většinou platí pololetně a stojí kolem 500 Kč.

Přehled ZDE.Rodinný rozpočet můžou zatížit i platby za výlety, exkurse či sportovní výcviky. Za jednodenní výlet či exkursi zaplatíte od 200 korun. Ale lyžařský výcvik vás může přijít klidně i na šest tisíc.

Dohromady tak školní rok za jedno dítě může vyjít až na 16 tisíc korun. A to jsme sečetli jen naprostý základ.

Témata:  školství

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.