Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny léků na internetu se liší až o 66 procent. Jak můžete ušetřit?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ceny volně prodejných léků se na internetu výrazně liší. Lidé tak mohou při správném nákupu znatelně ušetřit. Týká se to zejména vitamínů a výživových doplňků. Například u populárního Celaskonu je rozdíl v ceně u jednotlivých e-shopů až 41 %. Vyplývá to z výsledků měření služby Karsa Monitor, která analyzuje ceny zboží v internetových obchodech.

Aplikace Karsa Monitor porovnávala ceny 470 produktů z kategorie volně prodejných léků u celkem 20 e-shopů. Průzkum ukázal, že rozdíly v cenách shodných produktů se liší u jednotlivých internetových obchodů dokonce o desítky procent. Největší rozptyl cen zaznamenali analytici u léků na trávení. Například u Endiaronu může zákazník ušetřit správným nákupem až 42 %. U obdobného přípravku Imodium je to až 52 % a u jednoho balení Smecty se cena v e-shopech lišila o 66 %.

Značné rozdíly jsou na trhu i v cenách léků na chřipku a nachlazení. „Výrazné rozdíly cen v rozmezí 40 až 55 procent se týkají například šumivých tablet Aspirin nebo tablet Paralen grip. Z provedené analýzy je tak jasné, že lidé mohou správným nákupem léků na internetu výrazně ušetřit," uvedl Michal Ježek, ředitel společnosti Karsa Technologies, která nabízí moderní cloudový nástroj Karsa Monitor pro analýzu cen produktů v reálném čase. Podle něj prodejci také poměrně často mění ceny. Například u Brufenu nebo Ibalginu se to stalo za sledované období průměrně třikrát.

Co se týče srovnání konkrétních e-shopů, které se specializují na prodej volně prodejných léků, služba Karsa Monitor vyhodnotila jako obchod s nejvýhodnější nabídkou Nej-lekarna.cz. Naopak nejvyšší ceny se vyskytovaly v e-shopu Pilulka.cz. Průměrná hodnota cen produktů v těchto obchodech se lišila o 20 %.

Možnost volně prodávat léky přes internet mohou pouze státem schválené kamenné lékárny. Tento prodej se vztahuje pouze na registrované léčivé přípravky a přípravky dostupné bez lékařského předpisu.

Podle tiskové mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Lucie Šustkové hrozí zákazníkům v případě využití nelegálních nabídek, kdy nejsou splněny požadavky zákona, vážná rizika. „Tyto nabídky se zpravidla týkají léčivých přípravků, jejichž výdej je běžně vázán na lékařský předpis. V případě nelegálních nabídek není možné u přípravků doložit jakost, účinnost ani bezpečnost, a užití takových léků může ohrozit zdraví člověka," uvedla Šustková. Nelegálně jsou často nabízeny léky na hubnutí, erektilní dysfunkci a na podporu růstu svalové hmoty.

Témata:  zdravotnictví e-shopy léky

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

16. listopadu 2024 11:56

Eurojackpot způsobil radost na Slovensku. Vyherce byl blízko miliardám, získal „alespoň“ miliony

V úterním losování Eurojackpotu se blížil k historickému rekordnímu jackpotu. Neznámý slovenský hráč uhodl všechna hlavní čísla, ale jedno dodatkové mu uniklo. Místo obří výhry 2,5 miliardy korun si tak odnáší „pouze“ 22 milionů.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy