Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zákon nepomohl. Děti ve školách jedí nezdravě a málo pijí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

České děti jsou čím dál tím obéznější. Školáci nedodržují správné stravovací návyky ani pitný režim. Přitom podle odborníků nedostatečný příjem tekutin může vést ke stresu nebo dokonce duševním poruchám.

Nad obsahem aktovky mnohého školáka by odborníci asi zaplakali. Když pomineme těžké knihy a zaměříme se na svačiny, zjistíme, že mnoho rodičů nedbá na jejich zdravý životní styl a dodržování pitného režimu. Přitom takto riskují zdraví svých dětí.

"Děti si ke svačině si nosí svoje pití, což většinou bohužel nemůžeme ovlivnit. Málokdo má nějakou minerálku. Většinou mají nápoje, které obsahují cukr, což na jejich kondici určitě má vliv," říká Lubomír Sokol, ředitel Základní školy v Praze 5.

Podle statistik je v České republice až čtyřikrát více obézních dětí než před 15 lety. A velké množství dětí ve školách navíc nedodržuje pitný režim, co je velmi nebezpečné. "Dehydratace se u dětí projevuje poruchou soustředění, bolestí hlavy, únavností, a může vést třeba i k nějaké sekundární neurotizaci," varuje lékař Petr Homoláč.

Příjem tekutin dvacetikilového prvňáčka by měl být 1,5 litru na den. Strava by měla být vyvážená na bílkoviny i sacharidy. "Svačinky ideálně vybírat z cereálního pečiva, k tomu nějaké rajče, zelenina, tvrdé sýry, kvalitní šunka. A co se týče pitného režimu, neperlivá minerální voda, kojenecká voda, kvalitní ovocný čaj," doporučuje výživová poradkyně Aneta Bašová.

Přestože v březnu schválil Senát novelu zákona, který zakazuje ve školách automaty s nezdravým zbožím, například s čokoládovými tyčinkami, chipsy a přeslazenými nápoji, děti je konzumují stále.

Odborníci tak apelují hlavně na rodiče, aby dětem nedávali tyto nezdravé věci a zároveň kontrolovali, aby si je ve školách samy nekupovaly. Děti by měly dodržovat pitný režim a vyhýbat se jednoduchým cukrům, které jsou příčinou jednak obezity, ale i nesoustředěnosti a hyperaktivity.

Témata:  školství

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.