Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Očekávání podnikatelů i spotřebitelů v eurozóně rozkolísaly zprávy ohledně Řecka

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Kompozitní PMI indikátor, jenž indikuje tempo růstu ekonomické aktivity v eurozóně, klesl v červenci ze svého lokálního maxima na dvouměsíční minimum, informuje Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Zhoršily se také indikátory PMI pro zpracovatelský průmysl a pro služby, v obou případech jde ale taktéž o pokles z lokálního maxima.

Úroveň PMI indikátoru zůstává i nadále konzistentní se solidním tempem růstu HDP eurozóny: úrovni indikátorů PMI by odpovídal mezičtvrtletní růst HDP na úrovni 0,4 %.

Očekávání podnikatelů, stejně jako spotřebitelů, byla velmi pravděpodobně rozkolísána zprávami ohledně Řecka.

Nalezené řešení pro Řecko by v kombinaci s poklesem cen ropy a oslabením kurzu eura mělo přinést hospodářské aktivitě v eurozóně kladné body a kompozitní PMI indikátor by se v dalších měsících mohl vydat opět nahoru.

Zprávy ohledně Řecka, jež byly v průběhu července nejprve hodně dramatické, aby následně byly vystřídány zprávou o dohodě na třetím záchranném balíčku pro Atény, měly v uplynulých týdnech jistě vliv na sentiment a očekávání jak podnikatelů, tak spotřebitelů v eurozóně. Za zmínku stojí, že v červenci mírně klesl nejen PMI indikátor, reflektující aktivitu ve zpracovatelském průmyslu a službách, ale dle ve čtvrtek zveřejněného průzkumu Evropské komise se zhoršila také důvěra spotřebitelů: na nejnižší úroveň od letošního ledna.

Lze předpokládat, že zprávy a nejistoty ohledně Řecka se promítnou také do indikátorů důvěry a aktivity ve středoevropských ekonomikách, čemuž ostatně odpovídá i vyznění dnes zveřejněného konjunkturálního průzkum Českého statistického úřadu. Nicméně, ekonomika eurozóny zůstává v dobré formě a navíc lze čekat, že nalezené řešení pro Řecko povede v kombinaci s aktuálním poklesem cen ropy a oslabení eura ke zlepšení sentimentu v ekonomice eurozóny, což bude mít v dalších měsících pozitivní přesah také do středoevropských ekonomik.

Témata:  ekonomika Řecko

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy