Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Celkový objem investic do evropských nemovitostí vzrostl o 30 %

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Nejvíce investic (45 miliard eur) směřovalo do kanceláří, nejvyšší nárůst zaznamenaly maloobchodní investice (nárůst o 57 % na hodnotu 38 miliard eur), informuje Colliers International.

Přeshraniční kapitálové investice na evropském realitním trhu v prvním pololetí letošního roku meziročně vzrostly o 30 % na 129 miliard eur. Vyplývá to z nejnovější zprávy společnosti Colliers International.

Nejvíce se obchodovaly kanceláře, kam směřovaly investice v hodnotě 43 miliard eur, nejrychleji rostoucím komerčním sektorem však byl maloobchod, který zaznamenal nárůst investic o 57 % v celkovém objemu 38 miliard eur. Podíl na tomto růstu mají konsolidace v rámci obchodních center.

„Tyto výsledky spolu s novými kapitálovými zdroji cílenými na Evropu, extrémně nízkými cenami a pokračujícími monetárními stimuly jsou předzvěstí toho, že rok 2015 bude pro evropské nemovitosti dalším silným rokem,“ řekl Richard Divall, vedoucí přeshraničních investic v regionu EMEA Colliers International, a dodal: „Dosavadní transakce naznačují, že přeshraniční kapitál se při hledání výnosů nebojí rizika, i tak ale zahraniční investoři pečlivě sledují situaci v Řecku a místní politický vývoj.“

Klíčové závěry ze zprávy společnosti Colliers zahrnují:

ASIJSKÉ POJIŠŤOVNY NAKUPUJÍ V LONDÝNĚ: Deregulace odchozích investic v Číně a na Tchaj-wanu spolu s extrémně nízkými výnosy v klíčových asijských městech znamenají, že pojišťovny rozjíždí své investice na evropském nemovitostním trhu. Preferovanou destinací je Londýn, následují klíčová německá města, Madrid a Itálie.Existují také známky toho, že likvidní asijští developeři a prestižní penzijní fondy zkoumají regionální britské trhy. Rezidenční a studentské bydlení však nadále zůstávají preferovanými sektory. ROZŠÍŘENÉ OBZORY ASIJSKÉHO KAPITÁLU: Zatímco hrozba odchodu Řecka z eurozóny způsobila, že někteří asijští investoři jsou, alespoň dočasně, opatrnější, jsme stále svědky toho, že státní investiční fondy a asijské konglomeráty rozšiřují své investiční oblasti a sektory napříč kontinentální Evropou, buď prostřednictvím partnerství s místními správci nemovitostí, nebo zřízením platforem. ITÁLIE JE ZPÁTKY VE HŘE: Itálie s investičními transakcemi v prvním pololetí letošního roku ve výši více než 5,5 miliardy eur (meziroční nárůst o 162 %) předstihla ostatní klíčové „zotavující se“ ekonomiky (Irsko, Španělsko a Nizozemí). Díky jednorázové transakci (Qatari v milánském Porta Nuova) došlo k navýšení objemů investic. Země zároveň přitahuje nové investory a diverzifikovanější mix kapitálu, a to jak institucionálního, tak oportunistického. První prodeje italských fondů také přispívají k větší likviditě. EVROPSKÉ INSTITUCE SE ZAJÍMAJÍ O SEKUNDÁRNÍ MĚSTA (Tier 2): Evropští institucionální investoři se i nadále primárně zaměřují na druhotné nemovitosti v klíčových městech (Tier 1) a na sekundární města (Tier 2) v západní Evropě s dobrými základy. SLABÉ EURO PODPORUJE AMERICKE INVESTICE: Oslabující euro i nadále láká investory ze Spojených států. Dosud nejaktivnějším kupujícím je společnost North Star Realty Finance. POZORNOST SE OBRACÍ NA SEVERSKÉ ZEMĚ: V severských zemích jsou viditelné zejména americké equity fondy, nejaktivnější jsou pak Starwood, Colony Capital, WP Carey a Round Hill

Walter Boettcher, hlavní ekonom Colliers International pro region EMEA, dodal: „Zatímco řecké problémy mohou znepokojovat asijské a další zahraniční investory, evropští investoři vypadají rozhodně uvolněněji, protože předpokládají, že riziko nákazy dalších zemí je nepravděpodobné. Je to lákavý předpoklad, i když potenciální šok není jen finanční, ale též politický, a to je to, čeho bychom se měli nejvíce obávat.“

Témata:  ekonomika EUR

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

10. dubna 2025 9:17

Trumpův velký omyl: Obchodní válka mu přerostla přes hlavu, dolar padá

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Nemá obchodní válku, kterou rozjela, plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zrazuje, protože Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslabuje. Třeba česká koruna si vůči němu za dnešek připisuje (v čase 15:35) výrazné takřka procento. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Benzín je v Česku nejlevnější za 3,5 roku. Trump srazil ceny jako covid

Pohonné hmoty v Česku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl lety. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července.