Pozor, něco se děje kolem poplatků v nemocnicích

Už půl roku Češi v nemocnicích neplatí takzvané regulační poplatky s jednou výjimkou – poplatku za pohotovost. Vláda se k tomuto kroku zavázala v koaliční smlouvě, pro byl prezident Miloš Zeman. Jenže teď se něco mění, dejme si na to pozor, varuje předseda OV KSČM Vyškov Filip Zachariaš.

Ilustrační fotografie

Komunista upozorňuje, že Ještě v říjnu 2013 Miloš Zeman prohlašoval, že poplatky v nemocnicích porušují listinu práv a svobod. „A dnes Zeman mluví o obnovení poplatků za pobyt v nemocnici. Stejný názor s ním má i Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek. Zřejmě zcela jednotná není ani ČSSD. Ministryně Marksová připouští, že by si lidé mohli připlácet za stravu, doma také přeci jedí," shrnuje názory představitelů vládní koalice a prezidenta politik.

Je tak možné, že se alespoň některé poplatky do zdravotnictví opět vrátí. „A tak pomalu a jistě tolik odsuzované poplatky se nám mohou plíživou cestou vrátit zpět. Uvidíme, kdo bude silnější, jestli premiér Sobotka a ministr zdravotnictví Němeček, který se proti poplatkům staví, anebo opět vyhraje Babiš, který chce hospitalizační poplatky obnovit," říká Zachariaš.

Politik sice uznává, že v resortu zdravotnictví peníze chybí, nevidí ale důvod, proč je chtít získat na občanech prostřednictvím obnovení plateb. „Poplatek za pobyt v nemocnici zrušil před dvěma lety soud. Sto korun za denní pobyt v nemocnici bylo dle soudu příliš. Pokud by došlo ke znovuzavedení tohoto poplatku, tak by případná dohoda znamenala i změnu koaliční smlouvy. Lidovci se takovéto změně v žádném případě nebrání. A tak dejme pozor, aby se nám poplatky ve zdravotnictví opět nevrátily, byť obnovením poplatku za pobyt v nemocnici," varuje komunista.

Témata: zdravotnictví

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky