Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Teď je to horší než v roce 1948. Komunisti se aspoň snažili, říká sociolog

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Vláda přijala hned několik zákonů, které se dotknou restaurací, hospod a pivnic. Kromě úplného zákazu kouření budou muset restauratéři mít na lístku jeden nealkoholický nápoj levnější než alkoholický. Podniky si také budou muset pořídit elektronickou evidenci tržeb. Situace je horší než v roce 1948, hodnotí dění pravicový sociolog Petr Hampl.

Vláda ve středu schválila hned několik změn, které postihnou hostince a restaurace. Podle pravicové opozice se vláda snaží zlikvidovat drobné živnostníky a podnikatele. Restauratéři navíc upozorňují, že některé podniky kvůli těmto změnám budou nuceni své podniky zavřít.

„V roce 1948 přišli do hospody chlapi z národního výboru a oznámili hospodskému, že bylo znárodněno, stává se z majitele správcem a od nynějška bude poslouchat šéfa, co sedí na úřadě," srovnává aktuální dění s historií Hampl.

V roce 2002 se podle sociologa stalo to samé, jen se o tom někdo zapomněl zmínit. „Hostinský může mít pocit, že hospoda je jeho, ale ve skutečnosti je podřízeným úředníka, který mu do nejmenšího detailu určuje, jak má hospodu vést, v jakém hrnci má vařit, co má být napsáno na jídelním lístku a co může povolit hostům," píše na svém facebookovém profilu Hampl.

Přesto ale jistý rozdíl oproti minulosti vidí. A pozitivní rozhodně není. „Proti roku 48 je ale situace horší v tom, že úředník, který rozhoduje, nenese žádnou odpovědnost, takže může vydávat ty nejpitomější příkazy. Komunisti se aspoň snažili nenaštvat pracující. Současní mocipáni na pracující kašlou," dodává sociolog.

Témata:  restaurace Petr Hampl

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy