Češi zkracují své dovolené. Letošní dovolená opět podraží

Loni Češi v zahraniční utratili přes 54 miliard korun, o 13 % více než předloni. Cestování se však třetí rok v řadě Čechům zdražuje. Zatímco loni srazila devalvace koruny Čechům kupní sílu v zahraničí v průměru o 4 %, letos se dá očekávat její další pokles o jedno procento. Kvůli zdražení dovolené za hranicemi klesl loňský počet zahraničních cest Čechů delších než tři noci na sedmileté minimum. Výpadek částečně kompenzuje stoupající počet kratších cest. Hitem minulého roku byla dovolená v Maďarsku, kam vycestovalo 166 tisíc Čechů. Spolu s Bulharskem zůstává Maďarsko letos jedinou zemí, kde je pro české turisty levněji než doma. Pro letošek zůstanou Češi věrní svým tradičním destinacím v čele s populárním Chorvatskem. Určitý propad zájmu naopak hrozí kvůli výraznému zdražení Egyptu.

Ilustrační fotografie

V loňském roce uskutečnili Češi 4,1 milionu delších zahraničních cest, nejméně za sedm let. Přesto platí, že cestování je neodmyslitelnou součástí životního stylu českých domácností. Češi se svých dovolených nevzdávají, a pokud chtějí ušetřit, spíše své zahraniční pobyty zkracují. Potvrzují to i fakta, počet pobytů kratších než tři noci stoupl o 70 tisíc, delších dovolených bylo naopak téměř o 130 tisíc méně.

Nejoblíbenější destinací zůstává Chorvatsko, dovolenou zde loni strávilo 785 tisíc Čechů. Ke stabilním cílům českých turistů patří také Itálie (551 tisíc). Naopak dál slábne zájem o dovolenou na Slovensku (-3 %, 480 tisíc), v Rakousku (-10 %, 306 tisíc) či v Řecku (-14 %, 291 tisíc). Hlavním poraženým loňského roku je ale Turecko (-39 %), které neudrželo prudký růst minulých let, když do něj v loňském roce vycestovalo o 110 tisíc Čechů méně. V žebříčku destinací tak kleslo o dvě místa, na osmou příčku.

Hitem loňského roku byla dovolená v Maďarsku, které se vyšvihlo na deváté místo. Alespoň na čtyři noci tam loni zamířilo 166 tisíc Čechů, tedy téměř každý dvacátý. To je zdaleka nejvíce od vstupu obou zemí do Evropské unie a svá předloňská čísla Maďarsko překonává o 84 %. „Maďarsku pomáhá, že pro české návštěvníky zůstává relativně levné, oproti tuzemsku o více než desetinu. Řada návštěvníků z tuzemska loni pravděpodobně v průměru prodloužila své pobyty v Maďarsku a povýšila tuto zemi na hlavní destinaci své dovolené. Zda se ale zvýšený zájem udrží i v letošním roce, je nejisté. Maďarsko bývá pro Čechy v posledních letech spíš alternativním cílem než zemí, do které by se vraceli každý rok. “ říká Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Podle nedávné analýzy banky je v Maďarsku podobné pokrytí bankomatovou sítí jako v České republice. Je jich zde proti naší zemi ještě o zhruba 500 víc. Češi tak sebou nemusí vozit zbytečné množství maďarských forintů, vystačí si s bankomatovou kartou. Navíc s U kontem od UniCredit Bank teď ušetří i za výběry peněz nejen v Maďarsku. Ty jsou totiž zcela bez poplatku z jakéhokoliv bankomatu kdekoliv ve světě.
 
Češi utrácejí více, dovolené ale zdražují

Zahraniční pobyt vyjde Čechy letos v průměru o 16 % dráže, než když se rozhodnou své léto strávit v domovských destinacích. Právě Maďarsko společně s Bulharskem zůstávají jedinými zeměmi, které jsou pro české turisty relativně levnější. Za tisícikorunu pořídíme v Maďarsku a v Bulharsku nákup, který by měl v tuzemsku hodnotu 1 130 Kč, resp. 1 334 Kč.

Zatímco loni se k levnějším zemím řadilo ještě Turecko, letos si tam připlatíme proti loňsku o 12 % navíc. Může za to vysoká lokální inflace ve spojení se silnou domácí měnou. Větší zátěž než loni dopadne na peněženky turistů také v Tunisku a Egyptě. Právě Egypt nám letos podraží nejvíce, o téměř 22 %. „Je otázkou, jak místní 10% inflaci a silné posílení egyptské libry promítly cestovní kanceláře do svých cen. Jejich cenová politika bude výrazným faktorem, který rozhodne, zda se letos naruší vzestupný trend popularity Egypta jako naši dovolenkové destinace,“ vysvětluje Pavel Sobíšek. Stále nejdráž ale pro české návštěvníky vycházejí západoevropské země. V Německu, Rakousku či Francii má tisícikorunová bankovka relativní hodnotu jen okolo 600 korun.

Po loňském poklesu kupní síly Čechů cestujících do zahraničí o 4 %, ovlivněném devalvací koruny, dochází letos k dalšímu snížení, již třetímu v řadě. Dobrou zprávou je, že by letošní snížení nemělo překročit v průměru 1 %. “Relativní cenové změny ve většině zemí EU proti tuzemsku od loňska nepřekročí 2 % a zůstanou pro běžného turistu těžko postřehnutelné,“ zdůrazňuje Sobíšek. Čeští turisté na zahraničních cestách loni utratili rekordních 54,4 miliard, meziročně o 12,9 % více. Letošní růst české ekonomiky a disponibilních příjmů domácností dává šanci, že by tento rekord mohl být překonán.

Témata: dovolená

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky