Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rostlina, která může změnit způsob hledání diamantů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Každým průmyslovým odvětvím jednou za čas otřese významná inovace či vynález. Podle předběžných zpráv to vypadá, že významný objev změní dosavadní praxi při hledání diamantových nalezišť. Na závěry výzkumných prací prováděných v západoafrické Libérii odborníky z floridské univerzity (Florida International University), které budou v červnu publikovány v odborném časopise Economic Geology, netrpělivě čekají všichni, jejichž obživa jakýmkoliv způsobem souvisí s diamanty, informuje ALO diamonds.

Stephen Haggerty, odborník na diamanty, podle zpravodajského serveru Mining.com našel novou pichlavou rostlinu (označená jako Pandanus candelabrum) podobající se palmě, která, jak se zdá, roste pouze na kimberlitovém podloží. Vyvřelá hornina kimberlit je významným zdrojem většiny dnes nacházených diamantů. 

„Kimberlitové komíny, ze kterých se těží přírodní diamanty, jsou velmi bohaté na hořčík, draslík a fosfor. Pokud se zmíněná rostlina systematicky vyskytuje právě na kimberlitovém podloží, mohla by být opravdu velmi užitečným ukazatelem a zefektivnit současný způsob hledání nových diamantových nalezišť,“ dodává Alojz Ryšavý, největší výrobce diamantových šperků v České republice a na Slovensku. „Rostlina by se mohla stát jednoduchým, velmi efektivním nástrojem pro společnosti hledající diamanty v západní Africe,“ dodává.

Vědecký pracovník Haggerty vede oddělení průzkumu společnosti Youssef Diamond Mining Company, v Africe s přestávkami pracuje od konce 70. let a v poslední době své bádání zaměřil právě na severozápadní část Libérie.

Témata:  diamanty

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.