Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bankroty v Česku: počty firemních a osobních bankrotů klesají, živnostníků je stále víc

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Cliqjobs.com

Zatímco v prvním čtvrtletí roku 2015 počet firemních a osobních bankrotů klesal, živnostníků v insolvenci přibylo. Za první čtvrtletí tohoto roku vyhlásilo bankrot 273 obchodních společností, za stejné období roku 2014 jich bylo 319. Znatelný pokles zaznamenaly osobní bankroty – od začátku letošního roku do konce března jich bylo vyhlášeno 4485, loni za stejné období 5244, informuje Veřejná obchodní společnost VPI CZ.

V opačné situaci se ocitají živnostníci. Těch, kteří hlásí bankrot, bylo do začátku dubna loňského roku jen 1581, letos za stejné období už zbankrotovalo 2119 z nich. Velké řetězce a špatná platební morálka – to jsou důvody, proč živnostníků vyhlašujících bankrot stále přibývá. „Vedle posilování pozic velkých společností a pozdního splácení faktur může být dalším důvodem nárůstu bankrotů živnostníků i to, že mohou vyhlašovat osobní bankrot teprve druhým rokem. Fyzické osoby mají tuto možnost už od roku 2008. V roce 2009 se počet osobních bankrotů zvýšil meziročně o 238 procent, v roce 2010 to bylo 154 procent, o rok později pak 85 procent. Růst počtu návrhů na oddlužení v Česku se zastavil až v prvním pololetí roku 2014, tedy šest let od zavedení institutu osobního bankrotu. U živnostníků je tedy možné předpokládat podobný trend,“ vysvětlil Jan Malý, ohlášený společník veřejné obchodní společnosti VPI CZ.

Pořadí krajů z hlediska počtu bankrotů se během let dramaticky nemění. „Nejvíce firemních bankrotů bývá obvykle vyhlašováno ve větších městech, kde také nejvíce obchodních společností sídlí. Nejvíce bankrotů obchodních společností zpravidla hlásí Praha, Jihomoravský a Moravskoslezský kraj, nejméně pak kraj Karlovarský a Vysočina. Osobní bankroty jdou ruku v ruce s nezaměstnaností, a proto více návrhů na oddlužení je například v krajích Ústeckém či Moravskoslezském, nejméně návrhů pak má hlavní město Praha, Zlínský kraj a Vysočina,“ uvedl Jan Malý.

Žádost o oddlužení může podat k soudu kdokoli, kdo dluží více věřitelům, není schopen dluhy splácet a z pravidelného příjmu může uhradit během pěti let alespoň třicet procent dluhů. „Například věk nebo zdravotní stav není při posuzování návrhu na povolení oddlužení nijak určující. Důležité jsou především výdělkové možnosti dlužníka. Pokud je člověk ve své žádosti o oddlužení neúspěšný a oddlužení mu nebude povoleno nebo se následně překlopí v konkurz, může o něj požádat opakovaně až po uplynutí pěti let,“ popsal Jan Malý.

Vyřizování agendy insolvenčních řízení se v Česku věnuje kolem 90 soudců, nejvíce jich je v hlavním městě. I když se podle odborníků situace stabilizuje, soudy mají stále problém řešit insolvenční řízení v termínu. „Samozřejmě vyšší počet soudců umožňuje rychlejší vyřízení kauzy. Časové postupy soudu obecně jsou dány právě vytížeností jednotlivých soudců. Práci soudů také zpomalují nedokonalé návrhy na oddlužení, často v nich chybí povinné přílohy, jako jsou seznam majetku, závazků a listina dokládající příjmy dlužníka za poslední tři roky. Pokud je dlužnický návrh bezchybný, insolvenční zákon stanovuje lhůtu pro rozhodnutí o insolvenčním návrhu do 15 dnů od podání návrhu,“ popsal Jan Malý.

Témata:  lidé bankrot

Související

Aktuálně se děje

1. dubna 2025 12:29

28. března 2025 10:03

26. března 2025 10:31

Skandál na gynekologii v Líbeznicích: Lékařka použila vulgární nadávky a vyhodila pacientku + VIDEO

V gynekologické ordinaci ve středočeských Líbeznicích došlo k nepříjemné situaci. Pacientka si přišla pro žádanku na specializované vyšetření kvůli problémům s otěhotněním, ale místo běžné návštěvy zažila šok. Podle jejích slov ji lékařka hrubě urážela, používala sprostá slova a nakonec ji vyhodila z ordinace. Celý incident si žena nahrála na video. Na případ následně upozornila TV Nova.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Češi spoří, ale neinvestují. Brzdí tím růst ekonomiky

Český statistický úřad dnes potvrdil, že tuzemská ekonomika loni přidala jedno procento, když v posledním čtvrtletí stoupla meziročně o 1,8 procenta. Stěžejním tahounem ekonomiky byla spotřeba domácností, která však mohla být ještě znatelně výraznější – a růst celé české ekonomiky jakbysmet. Jenže Češi stále spoří až přespříliš.