Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přijímačky na střední se blíží. Vyzkoušejte si test z češtiny

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Žáci 9. tříd mají napilno, už za čtrnáct dní totiž začínají přijímací zkoušky na střední školy. Vyzkoušejte si, jak byste obstáli na přijímačkách vy, udělejte si testy z češtiny.

Přijímací zkoušky na střední školy a gymnázia se blíží. První absolvují žáci 9. tříd už za čtrnáct dní (1. kolo přijímacích zkoušek bude probíhat mezi 22. až 30. dubnem) a letos část škol poprvé využije jednotné přijímací zkoušky.

"K zavedení jednotných přijímacích zkoušek nás vede řada důvodů, jedním z těch zásadních je rozdílná úroveň znalostí dětí, které vycházejí ze základních škol," uvedl před časem ministr školství Marcel Chládek. "Ministerstvo nebude školám bránit, aby si podmínky přijímacích zkoušek mohly ještě upravit, a to například přidáním zkoušky z jiného předmětu," dodal.

K jednotnému testování se přihlásilo zatím jen několik škol (seznam podle jednotlivých krajů najdete ZDE), ministerstvo však plánuje, že příští rok by se to už mělo týkat všech středních škol s maturitou a gymnázií.

Nicméně je možné, že vše bude platit až od školního roku 2016/2017, tedy bude se to týkat přijímaček na jaře 2017. Jednotné přijímací zkoušky jsou totiž obsaženy v novele školského zákona, který má být účinný až od začátku roku 2016 a nový systém přijímaček začne platit až od září 2016, zasáhne to tedy přijímačky v roce 2017.

Cermat (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání) už zveřejnil vzorové testy. Jak byste uspěli v češtině vy?

ČESKÝ JAZYK A LITERATURA

Didaktický test

Záznamový arch - prázdný

Záznamový arch - vzorově vyplněný

Řešení

Témata:  školství

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.