Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak poznáme, že se poměry v zemi mění k lepšímu? Sociolog má jednoduchou radu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Cliqjobs.com

Česká republika se poprala s ekonomickou krizí. Politická scéna se potýká s každodenním napětím, ať už jde o ministra financí Andreje Babiše a možné střety zájmů, jeho slovní přestřelky s premiérem Bohuslavem Sobotkou, nebo o vyjádření Miloše Zemana. To, že se situace zlepšuje, poznají Češi podle jednoho ukazatele, říká sociolog Petr Hampl.

Největšími indikátory, toho, že se začínají poměry v České republice měnit k lepšímu, budou prý mimo jiné reklamy na alkohol. „Když se bude reklama vracet ke starým časům, budou v nich vystupovat sedláci nebo chlapi z fabrik, co svou nezměrnou dřinou a svými těžkými životy položili základ úspěchu téhle země. Na rozdíl od nevolníků předchozích generací byli i správně vzpurní," myslí si sociolog.

Různé země se podle Hampla dívají na takovou společenskou skupinu odlišně. „V anglosaských zemích je úděl lidí z téhle třídy, a z té doby, vnímán jako těžký i heroický zároveň, viz jejich reklamy na whisky, u nás jako těžký, ubohý a hodný pohrdání. Proto v našich reklamách vystupují jen lidé z vyšších vrstev. V prvních letech po roce 89 tomu bylo jinak - vzpomínáte na prostějovské džíny William&Devin oslavující statečnost dělníků na stavbě železnic?" vzpomíná na svém facebookovém profilu sociolog a dodává, že takové reklamy rychle vymizely.

„Dokud se stydíme za své kořeny a dokud jen doufáme, že na nás ulpí kousek vznešenosti nějakého cizího panstva - on to může být klidně cizí podvodník, ale to zpravidla neřešíme - nebude naše země svobodná, bezpečná ani bohatá," varuje sociolog.

Témata:  práce

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.