Koupit auto od soukromníka, nebo v bazaru? Porovnali jsme rizika

Uvažujete o koupi ojetého auta? Pak se určitě rozmýšlíte, jestli jít do bazaru, nebo ho koupit od soukromníka. Zaměřili jsme se na to nejdůležitější.

Ilustrační fotografie

Při nákupu od soukromníka můžete relativně dost ušetřit, ale pokud ojetinám nerozumíte, můžete také pěkně naletět. Soukromý prodejce je totiž v úplně jiném postavení než renomovaný autobazar, zejména pokud jde o právní pohled na věc. Například vymáhání zákonných záruk je přes soukromého prodejce velmi složité a komplikované. To je třeba jeden z důvodů, proč je koupě auta přes soukromý inzerát tak riziková.

"Pokud zájemce o ojetý vůz danému modelu rozumí a ví přesně, na která choulostivá místa se zaměřit, může výhodně koupit,“ říká ke koupi auta přes soukromý inzerát Tomáš Svoboda, ředitel služeb v Auto ESA. Jenže ne každý kupující je tak zběhlý na trhu ojetých vozidel a každý vůz má svá specifika.

Autobazar logicky potřebuje na prodeji vozů vydělávat, takže ceny některých vozů mohou být o trochu vyšší než nabídka některých soukromých prodejců, jenže pokud není zájemce zkušený kupující, je pro něj koupě přes autobazar méně riziková a spolehlivější.

V inzerátech se soukromníci snaží prodat úplně všechno. Naopak renomovaný autobazar má přísná kritéria výkupu vozidel, takže odpadá riziko koupě velmi špatného a nekvalitního auta. "Každý měsíc odmítneme v našich pobočkách vykoupit tisíce vozů kvůli nevyhovujícímu technickému stavu, stočenému tachometru nebo právním vadám,“ dodává Svoboda. 

Všechna tato odmítnutá auta, která mají právní nebo technické vady, se pak ale nadále objevují v nabídce soukromých prodejců. "Někteří prodávající zjevné technické vady svých aut zkušeně zakrývají a ani kupující poměrně zběhlý v nákupu ojetin často nic nepozná,“ upozorňuje Svoboda na další riziko koupě ojetého vozu přes soukromý inzerát.

Stává se tak, že se některým lidem auto porouchá již cestou od prodávajicího. Následné vymáhání záruk je pak ale velmi komplikované a nákladné. Pokud tedy zájemce o ojeté auto nezná dobře technické detaily konkrétního modelu, měl by se raději se svými požadavky obrátit na odborníka a nejlépe na certifikovaný autobazar.

Témata: autobazar

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky