Kupujete ojeté auto? Nedívejte se pouze na najeté kilometry

Počet ujetých kilometrů by neměl být rozhodujícím kritériem při výběru vozu. Zaměřte se spíše na historii auta a jeho celkový stav.

Kdo hledá ojeté auto, pravděpodobně si mezi kritérii pro vyhledávání nastavuje i maximální počet ujetých kilometrů. Přitom právě tímto číslem by se neměl kupující moc řídit a spíše ho brát jako orientaci než směrodatnou hodnotu. Proč? Ne vždy se totiž dá spolehlout na to, že právě údaj na počítadle ujeté vzdálenosti je pravdivý. 

"Pokud kupujete auto z neprověřeného zdroje, může se snadno stát, že bude tachometr stočený," varuje Tomáš Svoboda, ředitel služeb Auto ESA. Právě stáčení tachometrů je dnes nejčastější podvod, jak prakticky zadarmo omladit silně ojeté auto. Kupující, který není zběhlý v nákupu ojetin, tak může snadno naletět. 

Důležité je se předem seznámit se situací na trhu a zjistit, kolik mají podobná auta přibližně najeto. Například velmi oblíbené Octavie a Passaty s naftovými motory TDI se hojně stáčí, takže pozor na podezřele výhodné nabídky. Spolehlivý prodejce ojetých vozů, který svá auta důkladně prověřuje, ale zpravidla nabízí jen ty vozy, které mají skutečné kilometry. 

"Na výkupu ojetých vozidel odmítáme zhruba každé páté auto právě z toho důvodu, že má stočený techometr," doplňuje Svoboda z Auto ESA k četnosti přetočených tachometrů u nás. Na stav počítadla ojeté vzdálenosti se tedy nedá příliš spolehnout a měli byste se rozhodovat hlavně podle celkového stavu auta. 

Chtějte především auto, které má naprosto jasnou historii. Výhodou je, pokud předchozí majitel vůz pravidelně servisoval u autorizovaného mechanika, neboť v systému automobilky budou všechny servisní úkony k vozu zaznamenány. Nespoléhejte se jen na to, co je v servisní knížce. Zejména u dovezených a starších vozů bývá někdy zfalšovaná. 

Auto na vás musí udělat především velmi dobrý první dojem. Nevšímejte si kosmetických oděrků na karoserii, spíše se zaměřte na stav interiéru, neboť ten napoví, jak se předchozí majitel o auto staral. 

"Nejčastějším důvodem odmítnutí vozu ve výkupu je nevyhovující technický stav," říká Tomáš Svoboda z Auto ESA. "Takto odmítneme na výkupu přes dvě třetiny vozů", doplňuje. Právě prověřený prodejce ojetých vozů je zárukou, že kupující získá kvalitní ojetinu. Přesto nesmí zájemce o auto nechat nic náhodě. Prověřte auto při zkušební jízdě a konzultujte nákup s odborníkem.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky