Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bezdomovci v Praze pracují. Na oplátku bydlí zadarmo

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jana Maxová / EuroZprávy.cz / MoneyMAG.cz

Bezdomovectví bohužel patří k dnešnímu životu. Problémy s bezdomovci se rozhodli poněkud neobvykle řešit na Praze 9. Lidem bez domova nabídli zdarma ubytování v obytných buňkách. A to výměnou za udržování pořádku a péči o přírodní porosty v okolí.

Nápad se zrodil v hlavách úředníků z Městského úřadu Praha 9. Chtěli dostat bezdomovce z ulic a zároveň uklidit a udržovat v čistotě některá z dlouhodobě zanedbávaných veřejných prostranství.   V neposlední řadě se jedná o snahu vrátit některé z bezdomovců zpět do života. "Snažíme se jim vrátit základní sociální návyky, naučit hygieně a pomoci jim přivyknout si na pracovní režim," vysvětluje vedoucí odboru životního prostředí MČ Praha 9 Pavel Morávek.

A zdá se, že jejich projekt funguje. V současné době je na území Prahy 9 kolem pětadvaceti obytných buněk s bezdomovci. Většinou se jedná o prostranství mimo zástavbu, na krajích parků či nevyužívaných ploch. Nikomu tam nepřekážejí, stížnosti na ně dle slov městského úřadu nejsou a sami bezdomovci jsou za tuto šanci rádi. "Předtím jsem bydlel na Armádě spásy, tam je to hrůza. Tak jsem rád, že jsem odtamtud vypadl a že můžu bydlet tady," svěřuje se pan Jaroslav, který v jedné z buněk bydlí od září minulého roku.

Obytné buňky obcházejí pravidelné kontroly, které dohlížejí mimo jiné na počet osob v obydlí nebo na dodržování smluvených prací v okolí. Prací se rozumí úklid odpadků ve vytyčeném rajónu nebo vysekávání náletových dřevin ze zarostlých strání. Díky bezdomovcům tak mnohé svahy na Praze 9 značně prokoukly. "Do budoucna zvažujeme i možnost, že by se vybraní bezdomovci stali jakýmisi hlídači veřejných parků, dostali by hezčí příbytek a dohlíželi tam na pořádek," přibližuje smělé plány Pavel Morávek.

Témata:  bezdomovci

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.