Bezdomovci v Jihlavě zahazují roušky od dobrovolníků

Někteří bezdomovci v Jihlavě odmítají roušky nabízené dobrovolníky, odhazují je na zem. Lidé jinak zákaz pohybu bez roušek respektují, strážníci zatím napomínali jen ty, kteří si roušku sundali proto, aby si vykouřili cigaretu. ČTK to dnes řekl ředitel jihlavské městské policie Jan Frenc. Nosit roušky na veřejnosti je od dnešního dne povinné v celé zemi kvůli koronavirové pandemii.

Ilustrační fotografie

Problémy podle Frence dělají bezdomovci bez roušek u obchodních domů. Ochranka i hlídky strážníků se je z nich snaží vykazovat. "Volala mi paní, bylo to u obchodu Coop, nabízela bezdomovcům roušky, prý se jí vysmáli a hodili to na zem, tak už tam hlídka jela," řekl Frenc.

Na území Jihlavy je podle něj asi 80 bezdomovců. Funguje pro ně noclehárna pro 20 lidí, dalších pět jich může nocovat v provizorních polystyrenových iglů. Kapacita je podle Frence denně využita.

Jihlavská městská policie má 64 strážníků. V preventivní karanténě je jediný z nich, který přicestoval z Egypta. Činnost městské policie je organizovaná tak, aby se nepotkali strážníci z jednotlivých okrsků mezi sebou ani s operačním střediskem. "Jsou oddělení tak, aby nedošlo k nakažení, abysme tady snad nemuseli mít karanténu na celou městskou policii," řekl Frenc.

Všichni strážníci mají k dispozici respirátory účinnosti jedna. K dispozici jsou i respirátory třídy tři, které jsou vůči nákaze nejúčinnější. Městská policie se jimi vybavila už loni v listopadu a prosinci. Nižší třídu podle Frence strážníci zatím využívají proto, že v Jihlavě ještě není potvrzená nákaza novým koronavirem. "Máme to (respirátory) v zapečetěné krabici, jakmile by byl vir potvrzený, tak povolím rozpečetění a každý obdrží náhradní filtr a respirátory trojkového typu," řekl Frenc. Respirátory s označením FFP3 jsou proti koronaviru nejúčinnější.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky