Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Většina Čechů chce ušetřit za energie. Jak na to?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Až 95 % tuzemských domácností se snaží snížit svou spotřebu energií. Vyplývá to z výzkumu společnosti E.ON u agentury Ipsos, kterého se zúčastnilo 1 510 respondentů. Výsledky potvrzují, že domácnosti nejvíce motivuje k úsporám energií finanční úspora, ochrana životního prostředí je pak na druhém místě. Lidé pak nejvíce šetří nákupem úsporných domácích spotřebičů.

Výzkum, který E.ON uskutečnil koncem roku 2014 na vzorku 1 510 respondentů ve věku 18-65 let, analyzoval vztah obyvatel České republiky k úsporám energií. Potvrdil přitom, že úspory energií jsou téma pro naprostou většinu české veřejnosti. „Přibližně 95 % českých domácnosti energie šetří, přičemž 82 % uvádí jako hlavní důvod nižší účet za energie. Pro 18 % obyvatel je důležitá také ochrana životního prostředí,“ uvádí Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON.

Pokud Češi šetří, nejvíce tak činí formou nákupu úsporných spotřebičů a svítidel. „Pro více než 70 % obyvatel platí, že koupě úsporné ledničky či dalšího spotřebiče je společně s pořízením úsporných svítidel nejběžnější cestou k úspoře energií,“ vysvětluje Vladimír Vácha. „Velké procento Čechů vidí potenciál také v náročnějších stavebních úpravách – 62 % ve výměně oken a 48 % v zateplení domu,“ říká. Právě výměnu oken a zateplení domu pak Češi společně s úspornými spotřebiči považuji za nejvýhodnější způsob úspory energií. 

Z výzkumu však také vyplývá, že znalost produktů zaměřených na úspory energií je v České republice stále malá. „Až 43 % respondentů nedokázalo odpovědět na otázku, jaké způsoby snížení spotřeby energií znají,“ potvrzuje Vladimír Vácha. Podle názoru domácností je nedostačující také způsob, jakým radí se snížením spotřeby sami dodavatelé – jen zhruba 13 % z nich si je vědomo, že by jejich dodavatel elektřiny či plynu poskytoval tento typ poradenství. „Je to velmi malé číslo a ukazuje, že dodavatelé musí téma snižování spotřeby lépe komunikovat. Je to zásadní také pro naši společnost. E.ON poskytuje nejen rady, ale také slevy na spotřebiče a další energeticky úsporné výrobky,“ uzavírá Vácha. E.ON nedávno vydal příručku Úsporná domácnost, která obsahuje řadu tipů, jak doma chytře ušetřit náklady na elektřinu, plyn či třeba vodu. K dispozici je na adrese www.ekobonus.cz/uspory.

Hlavní závěry výzkumu E.ON u agentury Ipsos (vzorek 1 510 respondentů):

1. Přibližně 95 % Čechů ve své domácnosti šetří energie;

2. Nejvíce k tomu využívají nákupy energeticky úsporných spotřebičů – činí tak celkem 75 % domácností. Podobně populární jsou úsporná svítidla (71 %);

3. Motivací k úsporám energie je především finanční úspora (82 %), částečně také ochrana životního prostředí (18 %);

4. Většina lidí odpověděla na otázku, jaké zná způsoby úspor energií, odpovědí „nevím, nedokáži říci“. Platí to pro 43 % dotázaných;

5. Lidé považují za nejvýhodnější způsob úspor energií výměnu oken (59 %), zateplení domu (58 %) a úsporné spotřebiče (57 %);

6. Jen asi 13 % domácností si je vědomo, že by jim jejich dodavatel energií pomáhal se snížením spotřeby elektřiny nebo plynu. Pokud tak jejich dodavatel činí, v 75 % formou praktických rad či jiných informací. 

Témata:  energetika

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.