Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řecký dluh se dostal mimo kontrolu

Řecký dluh se dostal mimo kontrolu

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Dluh Řecka se dostal mimo kontrolu a vládě se nedaří uklidnit situaci, domnívá se nezávislý parlamentní výbor složený z odborníků. Ve středu o tom informovala agentura Reuters.

„Prudký nárůst zadlužení a vysoký primární deficit prohloubily na maximum dynamiku dluhu, který se vymkl kontrole,“ napsali ve měsíční zprávě experti, které jmenovalo ministerstvo financí.

Nezávislý výbor, který vznikl v roce 2010 na kontrolu rozpočtového mechanismu, představil bezútěšný obrázek řeckých veřejných financí. „Je jasné, že problémem není pouze velikost veřejného dluhu, ale neschopnost konsolidovat současnou fiskální správu. Přestože bylo učiněno obrovské úsilí na srovnání fiskální situace, nepodařilo se dosáhnout primárního nadbytku. Naopak, primární schodek se rozšiřuje,“ dodal výbor. ´ Podle expertů by se vláda měla soustředit zejména na boj proti daňovým únikům a snížit primární deficit.

Lídři zemí platících eurem na červencovém mimořádném summitu schválili druhou záchrannou pomoc, díky které Řecko dostane dodatečných 109 miliard eur (zhruba 2,7 bilionu Kč) od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Do pomoci se na dobrovolné bázi zapojí i soukromý sektor.

Témata:  Řecko

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.