Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Naděje pro 3000 učitelů: Přes prázdniny už neskončí na pracáku

Škola, ilustrační fotografie
Škola, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Ministerstvo školství v pátek podá návrh, který se razantně zastává všech učitelů. Zamezí tomu, aby učitelé pracovali na dobu určitou a o letních prázdninách se tak stali nezaměstnanými. Pak mimo jiné nemají nárok ani na podporu, protože nemají odpracovaných 12 měsíců v kuse.

Přes rok učí děti a na letní prázdniny se ocitnou na dlažbě anebo je potkáte jako brigádníky doplňující zboží v obchodě, nebo jak rozdávají letáky. Každý rok tento problém musí podle odborů řešit nejméně tři tisíce učitelů. Reálný počet sezonních pedagogů bude možná ještě vyšší. "Řada učitelů z obavy, že přijde o zaměstnání, tak to ani nenahlásí," sdělil ministr školství Marcel Chládek.

"Trvá to v podstatě velmi dlouhou dobu. Táhne se to už od roku 2002 - 3," sdělil TV Nova předseda Českomoravského odborového svazu školství František Dobšík. Novela zákona navrhuje, že délka pracovního poměru nesmí být kratší než dvanáct měsíců.

Výjimka bude platil například, když by učitel zaskakoval za dlouhodobě nemocného kolegu nebo za učitelku, která odešla na mateřskou dovolenou. Vedení škol k vyhazovaní učitelů na prázdniny přistupovala z finančních důvodů.

"Vytvářeli s tím určitou jakoby vatu v rozpočtu, že si ten rozpočet vylepšovali, ale jak říkám, dostali na toho konkrétního pedagoga rozpočtované prostředky na celý školní rok," dodal Dobšík.

"Já si myslím, že tím nic neušetří, naopak devalvují tu profesi učitele, pak se nemůžou divit, že ta prestiž učitele je taková, jaká je," dodal Marcel Chládek. Ministr školství předpokládá, že vláda zítra jeho návrh podpoří. Novela zákona by tak mohla ovlivnit už školní rok 2015/16.

Témata:  školství Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy