Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve sběrně už nedostanete za starý kov hotovost

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Pokud půjdete od prvního března se starým kovem do sběrny, nedostanete žádné peníze v hotovosti, jak tomu bylo dosud. Počítá s tím nová vyhláška z ministerstva životního prostředí.

Nepoctiví sběrači kovů a zloději okapů budou mít od března smůlu, za svůj lup už nedostanou na ruku ani korunu. Od 1. března vstoupí v platnost vyhláška, která zakazuje sběrnám hotovostní platby při výkupu kovů.

Pokud patříte k těm slušným a chcete dát nepotřebný kov do sběrny, nemusíte se obávat, že za něj nedostanete zaplaceno. Sběrna vám zaplatí, za vše co odevzdáte, ale pouze bezhotovostní platbou.

Podle webu iDnes.cz chce ministerstvo životního prostředí ještě prosadit zákon, aby bezhotovostní platba znamenala pouze převod na účet nebo třeba vyplácení peněz poštovní poukázkou. Důvod je jasný, sběrny by jinak mohly obcházet novelu vyplácením různých poukázek, jako jsou například stravenky.

Sběrny jsou proti a tvrdí, že taková změna lidi odradí. "Důsledky to může mít značné. Pokud za to lidé nedostanou peníze a budou si muset zřizovat účty, tak většina z nich to radši vyhodí do škarpy," řekl iDnes.cz zástupce Sdružení výkupců druhotných surovin Petr Miller.

Ministr životního prostředí Richard Brabec chce podle webu prosadit další opatření proti sběrnám. Například přísnější podmínky pro získání licence a tím například i povinný kamerový systém.

Témata:  CZK Ministerstvo životního prostředí sběrny

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy