Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kolik dluží firma firmě v Česku? Průměrně 12.756 korun

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Cliqjobs.com

Firmy si v roce 2014 dlužily po splatnosti průměrně 12.756 Kč. Vyplývá to ze statistik jedné ze tří největších inkasních agentur v Česku, společnosti B4B Inkasso. Údaj vychází z více než 10 tis. případů v hodnotě do 200 tis. Kč, které inkasní agentura mezi firmami řešila. Oproti roku 2013 průměrný dluh mezi firmami narostl o 2.781 Kč. Nejvíce případů řešili v B4B Inkasso v oblasti odpadů, energetiky a dopravy.

„V poslední době je zřejmý trend, že se o pomoc profesionálů v oblasti inkasa pohledávek zajímají i menší firmy či živnostníci. Těm může i jedna nezaplacená faktura způsobit existenční potíže," přibližuje posun na trhu inkasa pohledávek mezi firmami jednatel společnosti B4B Inkasso Miroslav Rozbroj a dodává, že ze strany společností také roste zájem o komplexní služby: „Firmy stále častěji požadují úplnou správu nezaplacených pohledávek od mimosoudního až po soudní řešení. Zároveň stále častěji požadují inkaso pohledávek v zahraničí."

Průměrný dluh mezi firmami se v posledních pěti letech pohybuje okolo 10 tis. Kč. V B4B Inkasso jej počítají pouze z pohledávek do výše 200 tis. Kč. „Nechceme, aby několik pohledávek v extrémní výši ovlivnilo průměr. Proto jsme si stanovili tuto hranici. Pohledávek do 200 tis. Kč je v naší správě drtivá většina," vysvětluje Miroslav Rozbroj.

U mnoha firem platí, že se nezaplacenými pohledávkami začínají zabývat příliš pozdě. Přitom do 3 měsíců od data splatnosti je největší šance, že věřitel dostane své peníze. Úspěšnost inkasa u pohledávek do 3 měsíců se v B4B Inkasso pohybuje nad 90 %. S každým měsícem stáří toto procento klesá.

Témata:  firmy manažeři dluhy

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy