Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Andrej Babiš mluvil o rozpočtu. Kalousek reaguje

Andrej Babiš a Miroslav Kalousek
Andrej Babiš a Miroslav Kalousek
Foto: Halin Selasicz, EuroZprávy.cz

Rozhoduje o miliardách, zasahuje do našich peněženek a peníze rozděluje i dalším resortům. To je ministr financí Andrej Babiš. V čele jednoho z nejdůležitějších ministerstev je skoro rok - co mu za tu dobu vyšlo a co ne?

Co se povedlo?

Andrej Babiš tvrdí: "Povedlo se nám snížit deficit státního rozpočtu o 34 miliard. Za ještě větší úspěch považuju to, že se nám od roku 1995 poprvé podařilo snížit absolutní dluh našeho státu.

Miroslav Zámečník, ekonom: "Určitě lze jako úspěch hodnotit výsledek rozpočtu, byť to není rozpočet nijak zvlášť šetřivý."

Miroslav Kalousek, oponent: "Povedlo se mu zhoršit stav veřejných financí. To, co se mu obzvlášť povedlo je, že se o osmnáct procent zvýšily dotace podnikatelským subjektům, takže je zřejmé, že veřejné finance ovládli obchodníci s dotacemi."

Kde to vázne?

Andrej Babiš: "Nejsem úplně spokojený s tím centrálním nákupem. Tam bohužel z titulu i těch našich zákonů, zákonu o veřejných zakázkách, tak to jde strašně pomalu, tam máme velké rezervy."

Miroslav Zámečník, ekonom: "Necítím tam oproti řekněme Miroslavu Kalouskovi ambici dosáhnout vyrovnaných rozpočtů a dosáhnout vyrovnaného rozpočtu i v té jeho strukturální složce."

Miroslav Kalousek, oponent: "Nepovedlo se mu naplnit sliby, že bude šetřit, protože o desítky miliard zvyšuje státní spotřebu. A nepovedlo se mu splnit sliby, že zvýší efektivitu výběru daní, protože se spíše zhoršuje."

Vláda Bohuslava Sobotky oslaví první rok na konci ledna. A i ministr financí Andrej Babiš si dal předsevzetí - chce především šetřit, poslední rozpočet byl podle něj totiž příliš velkorysý.

Témata:  státní rozpočet Andrej Babiš

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy