Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pastelkovné skončí! Podpora prvňáků uspoří 85 milionů korun

Pastelkovné skončí! Podpora prvňáků uspoří 85 milionů korun

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Platy nepedagogických pracovníků se v příštím roce nesníží, ministr navíc splní slib, že dá na platy pedagogů o čtyři miliardy korun více. V pátek to po jednání s odbory uvedl ministr školství Josef Dobeš (VV), který chce ušetřit dalších 100 milionů korun na byrokracii.

"V příštím roce se nesníží ani o korunu platy nepedagogických pracovníků a věřím, že tato moje garance a ujištění vnese klid zhruba týden před zahájením školního roku mezi důležité nepedagogické pracovníky," uvedl ministr.

"Můžeme to za černé na bílém považovat, nebudeme muset vyvolávat sociální neklid kvůli nepedagogickým pracovníkům," uvedl o záruce František Dobšík, předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství.

Aby mohl tomuto slibu dostát a zvýšit ještě učitelům platy o celkem čtyři miliardy korun, musí Dobeš hledat úspory v objemu 700 milionů korun. Omezí tak investice ve svém rezortu a chce i více šetřit na úřednících.

Ministr chce také škrtnout tzv. pastelkovné, neboli podporu pro žáky prvních tříd v objemu 85 milionů korun. Mělo by mu také pomoci předfinancování investic v roce 2012 z letošních úspor.

Témata:  školství

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.