Ruské hospodářství jde ke dnu. Co se děje?

V úterý spatřila světlo světa zpráva Evropské komise EU o hospodaření Ruska. Podle analytiků se na upadající ruské ekonomice podepisuje hned několik faktorů, nejen sankce. Jaké jsou prognózy? Informuje server RIA NOVOSTI.

Ilustrační fotografie
reklama

Evropská komise, výkonný orgán EU, vypracovala analýzu o hospodaření Ruské federace. Podobné zprávy Evropská komise vydává třikrát do roka o všech členech Evropské unie a také o významných aktérech světového hospodářství.

Není tajemstvím, že Rusko dlouhodobě čelí hospodářské stagnaci, kterou zhoršují klesající ceny ropy v kombinaci s přílišnou závislostí na vývozu energie. Neustále klesá hodnota rublu, což zvyšuje inflaci. Zpráva říká, že „ekonomický růst Ruska má klesající tendenci. Růstovému modelu založenému na vývozu přírodních zdrojů došel dech. Diverzifikace ekonomiky zaznamenala jen malý pokrok, zatímco ubývá investic."

„Tento trend znásobuje geopolitické napětí, včetně sankcí, které narušují obchod a finanční toky. Přináší nejistotu, jež se odráží v neochotě investovat a ve snížené spotřebě." Ruská národní banka letos již čtyřikrát navýšila úrokovou sazbu, která momentálně činí 9,5 %. Hájí se opodstatněnými obavami z inflace.

Je zřejmé, že Rusko sankce citelně postihly. Západní země s ním odmítají obchodovat a tak je nuceno hledat nové trhy. V nedávné době podepsali ruští představitelé desítky obchodních dohod s Čínou, včetně obřího kontraktu na dodávku plynu. Odklon na východ však podle analytiků ruskou ekonomiku nespasí. Putinovo ukrajinské tažení, které mu mělo doma zvýšit kredit a odvrátit zrak Rusů od prázdných peněženek, si vybírá svou daň.

Podle Evropské komise se propad dá očekávat i v následujícím roce. Mírné oživení ekonomiky Rusko zaznamená nejdříve v roce 2016, ačkoli stále pod úrovní růstu zaznamenaného v předchozích letech, neboť strukturální potíže se budou stále více odrážet na růstu potenciálního produktu.

Témata: ekonomika | Rusko
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky