Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Embargo na unijní potraviny? Smiřte se s tím, říká potravinář

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Zatímco potravinářské firmy Madeta či Hamé se zlobí na sankce uvalené na Rusko a žádají kompenzace, najdou se i tací, kterým sankce nevadí.

Firma Hamé již deklarovala, že bude žádat o náhradu škod způsobených ruským embargem na dovoz unijních potravin. To je reakcí na sankce, které EU uvalila na Rusko kvůli jeho roli v ukrajinském konfliktu. Stejně tak se zlobí Madeta, která do Ruska vyváží například Nivu. Ani této firmě se současná situace vůbec nelíbí.

Nyní se ale proti případným náhradám postavil místopředseda Českomoravského svazu mlékárenského Oldřich Obermaier. Podle něj tvoří export českého mlékárenského průmyslu do Ruska jen jedno procent. Uvedl to v rozhovoru pro ihned.cz.

Firmám, které kvůli embargu přišly o jedno z odbytišť, radí, ať hledají jinde. "Vidíte, že je to dohromady necelé jedno procento, takže se jich to nějak zvlášť nedotkne. Pokud se to někoho dotkne, pokud tam vyváží hodně, třeba jako Hamé nebo Madeta, no tak si musejí najít jiná odbytiště. To se nedá nic dělat," vzkázal následně.

Podle něj je to normální podnikatelské riziko, se kterým by se mělo v byznysu počítat. Proto odmítá případné náhrady škod ze strany Evropské unie a v souvislosti s nimi mluví o pokřivení ekonomiky.

Rusko dosud uvalilo embargo na dovoz velkého množství potravin ze zemí Evropské unie, ale také USA a Japonska. To v zemi způsobilo dočasný nedostatek mnohých potravin. Současné embargo nemá na ekonomiku unie takový vliv, jako by měl zvažovaný zákaz dovozu výrobků strojírenského a automobilového průmyslu.

Témata:  EU Rusko potraviny

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

10. dubna 2025 9:17

Trumpův velký omyl: Obchodní válka mu přerostla přes hlavu, dolar padá

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Nemá obchodní válku, kterou rozjela, plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zrazuje, protože Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslabuje. Třeba česká koruna si vůči němu za dnešek připisuje (v čase 15:35) výrazné takřka procento. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Benzín je v Česku nejlevnější za 3,5 roku. Trump srazil ceny jako covid

Pohonné hmoty v Česku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl lety. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července.