Čína varuje před krizí eurozóny. Bude to mazec, nazývají ji "černá smrt"

Dluhová krize eurozóny způsobí škody čínské ekonomice, protože sníží poptávku po jejím vývozu. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvoláním na pondělní vydání čínského Lidového deníku.

660
reklama

Podle komentáře v oficiálním listu čínské komunistické strany evropská dluhová krize, kterou tamní novináři nazývají "The Black Death" (černá smrt), trvá už téměř dva roky od konce roku 2009 a "šíří se jako ve 14. století mor", odkázal list na pandemii, která tehdy devastovala Evropu.

Díky relativně malému podílu evropských aktiv budou mít podle listu problémy eurozóny omezený vliv na čínské devizové rezervy. Podle Lidového deníku potíže eurozóny odrážejí hluboko zakořeněné institucionální nedostatky, které musí Evropa překonat, aby opět získala ztracenou důvěru trhů a ty aby opět začaly růst.
 
Podle analytiků aktiva v eurech tvoří zhruba čtvrtinu čínských devizových rezerv. Evropská unie je ale na druhou stranu největším obchodním partnerem Číny. Jejich vzájemná obchodní výměna v loňském roce činila 395 miliard eur (zhruba 9,7 bilionu Kč), přičemž Čína loni vyvezla zboží za 281,9 miliardy eur (6,9 bilionu Kč), což oproti roku 2009 představuje nárůst o 18,9 procenta.

Témata: EU | krize

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky