Benzín a nafta zlevnily. Kde načerpáte nejvýhodněji?

Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic v uplynulém týdnu klesly, benzin Natural 95 zlevnil v průměru o 35 haléřů na 34,40 Kč, nafta o 37 haléřů na 33,80 Kč. Vyplývá to z pondělních údajů společnosti CCS.

660
reklama

„Příčinou jsou nižší ceny ropy, které se již naplno projevily i na průměrných cenách na burze v Rotterdamu. Nebýt růstu distribučních marží, mohl být pokles cen ještě větší,“ uvedl Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum.

Cena ropy Brent v průběhu minulého týdne mírně vzrostla, americká ropa WTI naopak zlevnila. „Ceny benzinu a nafty v Rotterdamu mírně vzrostly. Díky tomu se zvyšuje tlak na růst cen u českých čerpacích stanic. Distribuční marže jsou nicméně nadprůměrné a je zde prostor pro jejich snížení. V následujících dnech bychom se tak nemuseli dočkat zdražení, ale spíše stagnace,“ odhaduje Čermák.
 
Nejlevnější benzin je i nadále k dostání v Ústeckém kraji (33,91 Kč), poslední místo stále patří jižní Moravě (35,97 Kč). Nejvíce klesly ceny v Praze a na Vysočině (o 43 haléřů), naopak nejméně v Královéhradeckém kraji (o 15 haléřů).
 
Také v případě nafty patří první místo Ústeckému kraji (33,35 Kč), nejdražší je stejně jako u benzinu jižní Morava (34,47 Kč). Největší pokles cen zaznamenali motoristé v Karlovarském kraji (o 52 haléřů), nejmenší na Královéhradecku (o pět haléřů).
 
Meziměsíčně zlevnil Natural 95 v průměru o 78 haléřů, nafta o 74 haléřů. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je nejprodávanější druh benzinu dražší o 2,85 Kč (9,0 %), nafta o 3,23 Kč (10,6 %).
 
Ceny nejprodávanějších druhů pohonných hmot klesaly také na sousedním Slovensku, i když mnohem nižším tempem. Benzin Natural 95 zlevnil v průměru o 0,003 na 1,452 eura (35,57 Kč), nafta o 0,002 na 1,334 eura (32,68 Kč). V pondělí o tom informoval server Natankuj.sk.
 
Průměrné ceny Naturalu 95 a nafty se vypočítávají z reprezentativního vzorku transakcí na karty CCS uskutečněných na všech terminálech na čerpacích stanicích v akceptační síti CCS v České republice, kterou k září 2010 tvořilo 2182 čerpacích stanic. Průměrné ceny se získávají jako podíly jednotkových cen za pohonné hmoty na všech terminálech v České republice, respektive v příslušném kraji, a celkového počtu terminálů. Hodnoty neovlivňuje využívanost čerpací stanice motoristy ani objem načerpaných pohonných hmot.

Témata: pohonné hmoty

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky