Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Žebráci mezi českými miliardáři? Ano, říká novinář

Žebráci mezi českými miliardáři? Ano, říká novinář

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Mezi českými miliardáři se pohybují skoro žebráci, překvapuje americký novinář Erik Best. Důvodem je, že část boháčů nevlastní žádné médium a tak o prostor musí s prosíkem za "bohatšími" kolegy.

Vydavatelské domy se v Česku postupně dostávají do českých rukou. Vydavatelství MAFRA vlastní od minulého roku Andrej Babiš, Economia patří Zdeňku Bakalovi, Mladá fronta Františku Savovovi a Jaromír Soukup drží Empresa Media.

Další miliardáři pak své médium brzy získají. Tkáč s Křetínským koupili vydavatele Blesku a Aha! Ringier Axel Springer CZ. Erik Best pak dlouhodobě tvrdí, že s těmito dvěma boháči se na koupi z povzdálí podílí i Martin Roman.

Pak tu je ale skupina miliardářů, kteří nemají nic. "Tykač, Dospiva a další musí chodit žadonit o prostor v médiích jiného oligarchy. Ani Kellner už si nemůže být tak jistý v kramflecích, když se teď Česká televize dostala do Babišova hledáčku. A chudák Rittig byl nucen založit si účet na Twitteru, kde ho sleduje 1700 uživatelů," píše na svém blogu FleetSheet Best.

Připomíná, že odchod zahraničních investorů, od kterých nyní čeští magnáti média kupují, urychlilo zvýšení DPH na tisk o deset procent. Unie vydavatelů douhodobě požaduje, aby daň opět klesla. Podle Besta by to velmi významně podpořilo "oligarchy, kteří si za přehnané sumy pořídili mediální arzenál."

Témata:  Peníze

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.