Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řecku hrozí, že ani letos nesplní rozpočtové cíle

Řecku hrozí, že ani letos nesplní rozpočtové cíle

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Řecké vládě v letošním roce hrozí, že se jí nepodaří snižovat vysoký rozpočtový schodek podle plánu. Na vině by měla být recese, která bude zřejmě silnější, než se očekávalo, napsal v noci na pátek řecký list Kathimerini.

Řecká ekonomika v druhém čtvrtletí meziročně odepsala 6,9 procenta, což vedlo analytiky ke změně prognózy. Podle původního odhadu mělo letos hospodářství poklesnout o 3,8 procenta. Mnoho ekonomů se ale nyní domnívá, že propad se bude pohybovat na úrovni až pěti procent.

Výraznější recesi podle agentury Reuters připustil i ministr financí Evangelos Venizelos, podle kterého řecké hospodářství letos klesne o více než 4,5 procenta. „V předchozích měsících se odhad ekonomického poklesu pohyboval v rozmezí od 3,8 až 3,9 procenta. Nyní, nové rozmezí je přes 4,5 procenta,“ upřesnil ministr. Hlubší pokles následně zkomplikuje vládní snahu zkrotit vysoký rozpočtový schodek. Atény se zavázaly snížit deficit v letošním roce na 7,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Představitelé tamního ministerstva financí uvedli, že naplnění rozpočtových cílů závisí právě na hloubce recese. Současně zdůraznili, že aktuální situace nevypadá příliš růžově.

V podobném duchu se vyslovila i Credit Suisse, která ve své zprávě uvedla, že pokles řecké ekonomiky o pět procent „se nedá vyloučit“. Kvůli nižším příjmům by deficit měl dosáhnout až deseti procent HDP.

List Wall Street Journal navíc ve čtvrtek napsal, že podle analytiků v příštím roce řecký HDP odepíše až dvě procenta. Vláda ale očekává růst o 0,6 procenta.

Témata:  Řecko

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.