Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Komunisté zuří: České školství dostává další ránu, za co platíme stát?

Komunisté zuří: České školství dostává další ránu, za co platíme stát?

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Komunistický poslanec Ivo Pojezný se domnívá, že úroveň našeho školního systému dostává další ránu. Ve zprávě, kterou zaslal serveru EuroZprávy.cz, se pozastavuje nad tím, jak se základní školy poperou s tím, když do prvních ročníků nastoupí děti, mezi nimiž budou ještě větší rozdíly ve znalostech a sociálních návycích než dosud.

"Nedávno ministr školství v jednom rozhovoru prohlásil, že nelze reformovat jednotlivé části českého školství, aniž by to mělo dopad na ty další. Mluvil o tom v souvislosti s reformou vysokého školství.

Já bych mu nyní rád jeho slova připomenul, protože před pár dny Poslanecká sněmovna pustila do druhého čtení návrh zákona, který umožní vznik tzv. dětských skupin, do nichž by mohli rodiče umísťovat děti v předškolním věku. Jednalo by se o jakýsi doplněk současných mateřských škol, avšak s rozdílnými nároky na odbornost personálu, hygienické podmínky a též vzdělávání dětí.

Jako kantor, který se celý život školstvím a vzděláváním mládeže nejen zabýval, ale aktivně se v něm téměř čtvrtstoletí pohyboval, vnímám tento krok jako další ránu českému vzdělávacímu systému.

Mateřská škola představuje totiž v českém vzdělávání z hlediska institucionálního své nezastupitelné místo. Má dítě od útlého věku připravit na osvojení si základních úkonů pro život i další vzdělávání. Proto také v mateřinkách učí lidé na tuto práci odborně připraveni. Nikoliv jen „hlídači", kteří mají jejich funkci nahradit v případě dětských skupin.

Zajímalo by mne, jak se základní školy poperou s tím, když do prvních ročníků nastoupí děti, mezi nimiž budou ještě větší rozdíly ve znalostech a sociálních návycích než dosud. Nemluvě o tom, že stát se vzdává části předškolního vzdělávání a vzniká zde prostor pro rozčlenění tohoto sektoru, což by umožnilo jeho privatizaci. Na tu by nedoplatil nikdo jiný než řadový občan.

Neochuzujme proto dítě o jeho práva a požadujme, aby mohlo být umístěno v mateřské škole. Vždyť odpovídající bezplatné vzdělávání je povinností státu. A za to si jej také platíme!" říká Ivo Pojezný, poslanec za KSČM, člen Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Témata:  školství

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.