Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Více míst ve školkách. Kde na to chce Dienstbier brát? ptá se komunistka

Více míst ve školkách. Kde na to chce Dienstbier brát? ptá se komunistka

Foto: Pixmac

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier /ČSSD/ chce prosadit zákonné právo na místo ve školce pro děti od dvou let. Poslankyně KSČM Miloslava Vostrá se mu ale vysmála. Kde na to chce vzít?

Dienstbier chce podpořit pracující rodiče. Ti mají často velké problémy umístit své dítě ve školce, a proto musí zůstávat doma. Řešením by mělo být zákonné právo na místo v jeslích pro děti od dvou let.

"Taková úprava v některých zemích platí. Je to velmi důležité z pohledu politiky rovných příležitostí, aby oba rodiče mohli pokračovat v profesní kariéře a nemuseli ji obětovat tomu, že rodina chce mít děti," uvedl Dienstbier.

Vostrá s ním ale zásadně nesouhlasí. "Ministr Dienstbier se hluboce mýlí, neboť výchova dětí rozhodně není oběť. A to ani ve vztahu rodičů ke kariéře v dané profesi," uvedla komunistka.

Podivuje se také nad tím, kde chce Dienstbier brát peníze na rozšíření míst v předškolních zařízeních. Města a obce totiž nemají peníze nazbyt. "Obce a města mimo tento problém řeší stejně jako Ministerstvo školství nedostatek financí i na základní a střední školy," připomíná.

Následně poslankyně naznačuje, že Dienstbierův návrh je jen planým slibem ČSSD, stejně jako zrušení církevních restitucí. K tomu se nyní sociální demokracie staví odmítavě.

Témata:  školství

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.