Nezaměstnaných prudce přibylo. Bez práce je nejvíc lidí v historii

Souhrnně dnes zveřejněná data potvrzují přetrvávající špatnou situaci na pracovním trhu. Vysoká nezaměstnanost a nízký růst mezd tlačí inflaci výrazně pod inflační cíl České národní banky. Na druhé straně pokračuje oživení v průmyslu, které je primárně taženo zahraniční poptávkou. Díky růstu průmyslové výroby v první polovině letošního roku začne docházet k tvorbě nových pracovních míst v průmyslových oborech. Hodnotí Miroslav Novák ze společnosti AKCENTA CZ.

660

Nezaměstnanost

Podíl nezaměstnaných osob v prosinci vzrostl na 8,2 % z listopadových 7,7 %. Na konci prosince bylo na úřadech práce hlášeno celkem 596 833 uchazečů, tj. o 5,6 % více než v listopadu. Pokračovala redukce volných pracovních míst, jejich nabízený počet v prosinci poklesl na 35 718. Počet uchazečů na jedno volné pracovní místo vzrostl na 17. Růst nezaměstnanosti je v závěru roku tradičně ovlivněn sezónností a loňský prosinec není z tohoto pohledu výjimkou. 

Loňský rok přinesl nejhorší údaje z pracovního trhu od vzniku samostatné České republiky. Rekordní počet uchazečů o zaměstnání oproti velmi nízkému počtu volných pracovních míst. Mezi skupiny nejvíce ohrožené nezaměstnaností patří lidé s nízkým vzděláním, lidé v předdůchodovém věku a ztíženou pozici mají i absolventi. Z regionálního pohledu panuje nejhorší situace na pracovním trhu v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. 

Dojde v roce 2014 k výraznějšímu zlepšení situace na pracovním trhu? V první polovině roku ještě ne. V zimních měsících může počet uchazečů o zaměstnání přesáhnout 600 tis. a výrazně lepší nebude situace ani na jaře. Mírně pozitivní vývoj lze očekávat až ve druhé polovině letošního roku, kdy by se oživení ekonomiky mělo odrazit i na pracovním trhu. Celkově však bude o práci nouze, čemuž bude odpovídat i pokračující nízký růst mezd. 

Index spotřebitelských cen 

Spotřebitelské ceny v prosinci oproti listopadu vzrostly o 0,4 % a v meziročním srovnání o 1,4 %. Souhrnně za celý loňský rok dosáhla průměrná spotřebitelská inflace výše 1,4 %. 

Růstu spotřebitelských cen v roce 2013 postupně zpomaloval a vzdaloval se tak od dvouprocentního inflačního cíle České národní banky (ČNB). Na to ČNB ke konci roku zareagovala oslabením koruny k euru. Dopad intervencí se do inflace již v prosinci částečně promítnul a podobně tomu bude i v nadcházejících měsících.  

Vyšší inflace se v krátkodobém horizontu zcela nepochybně negativně odrazí na kupní síle domácností a pozitivní dopad do ekonomiky, pokud přijde, lze očekávat až ve druhé polovině letošního roku. 

Průmyslová produkce 

Průmyslová produkce v listopadu ve srovnání s říjnem vzrostla o 1,3 %. Meziročně růst produkce činil 6,2 % a po očištění o vliv počtu pracovních dnů o plných 8,8 %. Nárůst hodnoty nových zakázek opět zrychlil na meziročních 12,2 %. 

Průmyslu se ve druhé polovině loňského roku dařilo a ani listopad nebyl výjimkou. Prim hraje zahraniční poptávka a daří se především zpracovatelskému průmyslu. Pozitivní zprávou je, že růst průmyslové produkce bude pokračovat minimálně i v první polovině letošního roku a dojde i k postupné tvorbě nových pracovních míst. Tento výhled potvrzují hodnoty indexů nákupních manažerů PMI v ČR i v eurozóně, německé průmyslové objednávky i lepšící se situace v jihoevropských zemích jako je Itálie či Španělsko.

Témata: nezaměstnanost

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky