Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Strašák v EU: Nezaměstnanost. Čtěte, jak si nově stojí Česko

Strašák v EU: Nezaměstnanost. Čtěte, jak si nově stojí Česko

Foto: Pixmac

Přestože obecná míra nezaměstnanosti v Česku proti loňskému roku nepatrně vzrostla o 1600 lidí na sedm procent, stále se můžeme pochlubit pátou nejnižší nezaměstnaní z celé Evropské Unie. Jak jsou na tom muži a ženy?

Tradičně vyšší nezaměstnanost vykazovaly ženy (197 tisíc), zatímco mužů v produktivním věku je bez práce 172 tisíc.

„Nezaměstnanost za třetí čtvrtletí nenaznačila, že by se dramaticky měnila nějakým směrem," říká ke zveřejněným číslům analytik společnosti Home Credit Michal Kozub. Podle jeho slov se v současnosti ekonomika pozvolna probouzí a reaguje tak na zlepšení v Německu. Přesto to ale neznamená, že nezaměstnanost začne příští rok zásadně klesat. „Tvorba pracovních míst bude probíhat velmi pomalu. Podniky potřebují nejdřív využít naplno své současné kapacity a až potom začnou tvořit nová pracovní místa a tím pádem i nabírat zaměstnance. Proto nečekám, že by v následujícím roce došlo k zásadnímu poklesu nezaměstnanosti," doplnil Kozub.

Pokud bychom se na nezaměstnanost podívali podle nejvyššího dosaženého vzdělání, můžeme říci, že nejmenší problém sehnat práci mají stále vysokoškoláci s nezaměstnaností na úrovni 3,2 procenta. Následují lidé s maturitou (5,7 procenta), občané s výučním listem (8,0 procenta) a zdaleka největší míru nezaměstnanosti vykazují lidé se základním vzděláním (23,9 procenta).

V celoevropském měřítku si lépe než Česká republika stojí pouze Rakousko s mírou obecné nezaměstnanosti 4,9 procenta, Německo (5,2 procenta), Lucembursko (5,9 procenta) a Malta (6,4 procenta). O pátou příčku se dále dělíme s Nizozemskem, které má nezaměstnanost osob ve věku 15 až 64 let stejně jako Česko na úrovni sedmi procent.

Proti tomu nejhorší situace v Evropě je aktuálně v Řecku, kde hledá práci 27,6 procenta lidí v produktivním věku a ve Španělsku (26,6 procenta). Velkým problémem zde přitom zůstává nezaměstnanost mladých lidí do 25 let, která se v obou zmíněných státech přehoupla přes 56 procent. Za celoevropským průměrem, který činí 11 procent, dále zaostávají také Slováci, kde je obecná míra nezaměstnanosti na 14 procentech.

Témata:  nezaměstnanost EU

Související

Aktuálně se děje

14. dubna 2025 14:30

Evropa zdražuje vejce. Česko ale trhá rekordy, předběhlo i USA

Vejce v Česku zdražují nejvíce v EU, ba dokonce více než v USA kdykoli během tamní již několik měsíců probíhající vaječné krize. Podle analýzy společnosti Tradingpedia vejce v ČR mezi únorem a březnem letošního roku přidala na ceně 20,4 procenta. To je více než ve všech zemích EU. Vajíčka v Česku zdražují nejvíce ze všech zemí EU také v meziroční perspektivě, když oproti březnu 2024 zdražila o 44,4 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Komentář

Konec přísné dluhové brzdy v Německu a jeho dopad na evropské země

Německo, které je považováno za nejdisciplinovanější zemi, pokud jde o fiskální řízení, se rozhodlo pro radikální krok – snížit svou úvěrovou brzdu. Po období stagnace chce nastupující vláda obnovit postavení země investicemi do klíčových segmentů hospodářství – od infrastruktury až po průmysl. Zatímco na jednu stranu je tento plán pozitivní pro růst nejen Německa, ale i dalších evropských zemí, na druhou stranu bude veřejný dluh narůstat, což je v rozporu s pravidly Evropské unie (EU), říká Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading ve svém komentáři.