Na každého Čecha vloni připadalo téměř 300 vypitých piv

Průměrná spotřeba piva v České republice vloni stagnovala, během sledovaného období připadalo na každého občana 144 litrů vypitého piva, v průměru tedy každý z nás včetně kojenců vypil 288 velkých piv, uvedl ve čtvrtek Český svaz pivovarů a sladoven.

660

Taková čísla nám podle vyjádření výkonného ředitele ČSPS Jana Veselého stále bohatě stačí na celosvětově první příčku. Na dalších místech už byl však souboj o něco zajímavější, když vůbec poprvé v historii získalo pomyslnou stříbrnou medaili Rakousko (108 litrů) před Německem (107 litrů).

"Trendem roku 2012 byly především pivní mixy, jejichž spotřeba činila 434 tisíc hektolitrů. Proti tomu konzumace ostatních druhů piv vloni stagnovala. Stále přitom přetrvává rostoucí obliba piv v PET lahvích a plechovkách na úkor chmelového pokladu ze sudu či skleněných lahví," uvedl předseda ČSPS František Šámal.

Nové pivní mixy jsou podle výkonného ředitele ČSPS Jana Veselého dobrou zprávou pro celé odvětví. "Konzumenti takzvaných ovocných piv totiž nejčastěji uvádějí, že normální pivo by si asi nedali, ale ovocné ano. Takže si nový produkt nijak výrazně nekonkuruje s pivem výčepním nebo s ležáky, což je skvělá zpráva," vysvětlil.

Češi si stále raději otevřou pivo doma v křesle

Výrazným způsobem se v posledních letech také zvětšuje propast mezi počtem piv vypitých v restauračních zařízeních a počtem piv vypitých v pohodlí domova, kde nadále vzrůstá podíl domácí spotřeby. Největší oblibě se stále těší piva výčepní, která tvoří 55 procent z celkové spotřeby. Následují ležáky s více než třetinovým podílem.

"Proti přesvědčení veřejnosti musíme rovněž konstatovat, že prohibice vyhlášená ministerstvem zdravotnictví pivovarům nijak nepomohla, naopak. Lidé, kteří byli zvyklí pít tvrdý alkohol do sebe 20 piv, jak se říká, nenalámou a raději zůstávali doma," komentoval podzimní dění na trhu s alkoholem Šámal.

České pivovary prohlubují expanzi do Evropy

Přestože celkový výstav piv v loňském roce mírně vzrostl o 2,75 procenta (18 milionů hektolitrů piva), výroba tradičních druhů poklesla. Nárůst totiž způsobil především zvýšený objem exportu o devět procent na tři miliony hektolitrů piva do více než 60 zemích z celého světa, zejména do Německa, na Slovensko a do Polska.

Pokud jde o příspěvek pivovarského průmyslu k českému hospodářství, statistika ukázala, že pivovary během loňského roku přispěly do státní kasičky na daních částkou ve výši 11,2 miliardy korun.

Co bude dál?

"V letošním roce bude pokračovat trend obalových a produktových inovací. Vidíme značný potenciál v kategorii pivních mixů, kde máme v porovnání se sousedními zeměmi stále rezervu. Například v Německu je jejich podíl 10 procent a v Rakousku sedm procent. Díky tomu zůstáváme mírnými optimisty a očekáváme celkové zvýšení výstavu v roce 2013 v jednotkách procentních bodů," zakončil Šámal.

Témata: pivo

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky