Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Exekutoři řádí. Podívejte se, kde je v Česku situace kritická

Exekutoři řádí. Podívejte se, kde je v Česku situace kritická

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Víte, v kterém kraji žije nejvíce dlužníků v České republice? Během loňského roku nařídily soudy 820 tisíc exekucí, nejvíce případů se přitom týkalo Prahy a Moravskoslezského kraje, naopak nejméně problémů s nesplacenými závazky měli lidé z okolí Zlína a na Vysočině.

Počet dlužníků, kteří nejsou schopni včas platit své závazky, souvisí s celkovou ekonomickou a sociální situací v daných regionech, s nezaměstnaností, ale také s platební morálkou obyvatel," říká prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.

Jak si stály nejhorší a nejlepší regiony v číslech?

V předlužené Praze nařídili soudci 122 tisíc exekucí, v Moravskoslezském kraji 114 tisíc a na Ústecku 108 tisíc. To jsou jediné tři kraje, kde se počet exekucí přehoupl přes 100 tisíc případů. Proti tomu na opačném konci žebříčku stojí Vysočina a Zlínský kraj (shodně po 25 tisících exekucí) a o třetí místo se dělí Pardubicko a Karlovarsko, shodně po 30 tisících případů.

„Každopádně se stav zlepšuje, osvěta funguje a počty exekucí klesají. Jen za první pololetí tohoto roku zahájili exekutoři o 320 tisíc exekucí méně, tedy o 30 procent, než v předchozím roce," upozornil prezident EK Jiří Prošek. Dodal, že pokud se podíváme například na Moravskoslezský kraj, dalo by se říct, že exekuci tam soud nařídil zhruba na každého 11. obyvatele, ovšem není to pravda. Dlužník má totiž většinou více exekucí, průměrně připadá zhruba pět exekucí na jednoho neplatiče.

V případě potíží s exekucemi se lidé mohou obrátit na bezplatné právní poradny Exekutorské komory ČR. „Provozujeme je v Praze, Brně a Plzni, ale i prostřednictvím elektronického formuláře umístěného na webových stránkách www.ekcr.cz," zakončil Prošek.

Témata:  exekuce dluhy

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy