Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČNB důrazně varuje: Pozor na podpisy pod kdejakým nesmyslem

ČNB důrazně varuje: Pozor na podpisy pod kdejakým nesmyslem

Foto: Radek Sycha, MoneyMAG.cz

Někteří pojišťovací a investiční zprostředkovatelé nemají v těle kousek slušnosti. Při pohovorech se snaží z lidí dostat podpisy pod nejrůznější smlouvy, které jsou pro klienty naprosto nevýhodné, těm ve finále zbudou pouze oči pro pláč.

U pojišťovacích zprostředkovatelů je možné často se setkat s klamavým přirovnáváním investičního životního pojištění ke spoření. Zde by se měli mít klienti obzvláště na pozoru. „Lidé si pak například nesprávně myslí, že při předčasném zrušení pojištění dostanou zpět své vložené finanční prostředky i s úroky," říká viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík. Ve skutečnosti však klient obdrží pouze takzvané odkupné, což je částka, která může být výrazně nižší než zaplacené pojistné.

Proti tomu investiční zprostředkovatelé se snaží klienty nejčastěji napálit pomocí podněcování k nadměrnému obchodování. Zákazníkům doporučují provádění častých obchodů bez zjevné investiční strategie. „Jejich cílem však není doporučit lidem výhodné obchody, ale pouze vysoký počet transakcí, díky čemuž mohou maximalizovat poplatky a provize za uskutečněné obchody, aniž by jim záleželo na jejich výsledku," upozorňuje ČNB.

ČNB v prvním pololetí 2013 uložila pojišťovacím zprostředkovatelům pokuty v celkové výši tři miliony korun. Stejné hodnoty dosáhly i pokuty pro investiční zprostředkovatele. „Vzhledem k tomu, že sjednáním finančních produktů lidé rozhodují o své finanční budoucnosti, měli by jejich výběr důkladně zvážit," zakončila členka bankovní rady ČNB Eva Zamrazilová.

Témata:  Česká národní banka (ČNB)

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy