Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak dlouho "přežije" vaše rodina, když přijdete o práci?

Jak dlouho

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Aktuální statistiky ukazují, že pokud jde o úspory, jsou na tom české domácnosti stále lépe. Proti prvnímu čtvrtletí letošního roku se totiž finanční rezervy českých rodin zvýšily natolik, že by z nich nyní dokázaly vyjít déle než tři a půl měsíce.

„Pokud by průměrná česká domácnost přišla o své veškeré příjmy, přežila by nyní z úspor o dva týdny déle, než tomu bylo před třemi měsíci. Konkrétně tedy tři měsíce a 19 dní," říká ředitel detailové části ING Bank Libor Vaníček.Podle jeho slov roste rovněž prostor českých domácností pro spoření. Pokud by lidé chtěli, dokázali by ze své výplaty odložit stranou až 29 procent. To je proti předchozímu čtvrtletí o čtyři procentní body více.Dlouhodobé průzkumy ukazují, že Češi málo utrácejí především z obav o svou budoucnost. „Za rok a půl, po který sledujeme spořicí chování Čechů, došlo k nárůstu úspor dokonce o tolik, že dnes jsou lidé schopni ufinancovat chod své domácnosti až o měsíc a půl déle než na začátku sledovaného období," doplnil informace o dlouhodobý vývoj Vaníček.

Vliv vzdělání na výši úspor

Statisticky lidem rostou příjmy spolu s rostoucím vzděláním. Asi nikoho proto nepřekvapí, že Češi s dokončenou střední či vysokou školou mají i vyšší dostupné úspory. Konkrétně by dokázali přežít déle než čtyři měsíce. Proti tomu lidé se základním vzděláním mají úspory v průměru na dva a půl měsíce.

Témata:  nezaměstnanost

Související

Aktuálně se děje

14. dubna 2025 14:30

Evropa zdražuje vejce. Česko ale trhá rekordy, předběhlo i USA

Vejce v Česku zdražují nejvíce v EU, ba dokonce více než v USA kdykoli během tamní již několik měsíců probíhající vaječné krize. Podle analýzy společnosti Tradingpedia vejce v ČR mezi únorem a březnem letošního roku přidala na ceně 20,4 procenta. To je více než ve všech zemích EU. Vajíčka v Česku zdražují nejvíce ze všech zemí EU také v meziroční perspektivě, když oproti březnu 2024 zdražila o 44,4 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Komentář

Konec přísné dluhové brzdy v Německu a jeho dopad na evropské země

Německo, které je považováno za nejdisciplinovanější zemi, pokud jde o fiskální řízení, se rozhodlo pro radikální krok – snížit svou úvěrovou brzdu. Po období stagnace chce nastupující vláda obnovit postavení země investicemi do klíčových segmentů hospodářství – od infrastruktury až po průmysl. Zatímco na jednu stranu je tento plán pozitivní pro růst nejen Německa, ale i dalších evropských zemí, na druhou stranu bude veřejný dluh narůstat, což je v rozporu s pravidly Evropské unie (EU), říká Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading ve svém komentáři.