Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ekonomický expert: Vyhlídky světové ekonomiky. Co nás čeká?

Světová banka je ohledně svého odhadu růstu světové ekonomiky v letošním roce viditelně skeptičtější, než například Evropská komise, klíčový exekutivní orgán uskupení.

Rozdíl mezi předpoklady Světové banky a Evropské komise na letošní rok se liší v řádu přibližně jednoho procentního bodu, když Světová banka letos předpokládá růst globálního HDP 2,2 %, kdežto optimističtější Evropská komise až 3,1 %. Rovněž v následné akceleraci se Světová banka drží více při zemi, když na rok 2014 předvídá růst 3,0 %, kdežto Evropská komise již velmi slušných 3,8 %.

Přitom východiska jsou v případě obou institucí v zásadě stejná: hlubší průběh recese v Evropě, doprovázený viditelným zpomalením nejdynamičtější části rozvojového světa, při udržení slušné výkonnosti v USA. Intenzita těchto změn se však optikou obou z nich liší, když Světová banka předpokládá ještě výraznější propad evropské ekonomiky, doprovázený současně značnou mírou korekce velkých rozvojových ekonomik. Teritoria, na kterých se obě pracoviště shodnou, představují především severoamerický kontinent, kdy v případě americké ekonomiky předpokládají slušný růst, který – v interpretaci Světové banky – může být v delším časovém horizontu ohrožen hrozivě rostoucí rozpočtovou nedisciplínou. Právě tento faktor může znamenat taktéž nenaplňování možností japonské ekonomiky. Společným jmenovatelem obou respektovaných institucí je taktéž nikterak objevný fakt, že spolehlivě nejpomalejší součástí globální ekonomiky je Evropa; bohužel již pod rámec rozlišovací schopnosti nedodávají, že čtvrtou nejhůře se vyvíjející evropskou ekonomikou je momentálně ta česká.

Témata:  ekonomika

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy