Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda chce lidi obrat o další peníze. Co připravuje?

Vláda chce lidi obrat o další peníze. Co připravuje?

Foto: Jan Zýka / INCORP images

Opravy vodovodních a kanalizačních přípojek pod chodníky a silnicemi chce vládní koalice přehodit na občany. Novinka, která lidem vyžene z kapsy desetitisíce korun, se ale nelíbí opozici ani veřejnému ochránci práv.

Opravy dosud platil provozovatel veřejné sítě. Novela zákona o vodovodech a kanalizacích, kterou připravilo ministerstvo zemědělství pod vedením Petra Bendla (ODS), však přenáší náklady na vlastníky vodovodních a kanalizačních přípojek, tedy lidi, kteří bydlí v rodinných domech či majitele bytů v bytových domech.

Ostře proti návrhu vystoupila opoziční sociální demokracie. "Je to jednoznačně snaha přenášet náklady na rodiny, to znamená zvyšovat zisky provozovatelů vodovodů a kanalizací," reagoval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Ten současně připomněl, že v minulých letech bylo možné čerpat velké peníze právě na opravy kanalizace a vodovodů z fondů EU. Připomněl, že lidé nemohli ovlivnit stav těchto přípojek a v současné době o něm ani nemají informace.

Vláda přitom při předložení novely argumentuje tím, že to po členských státech požaduje Evropská unie. S tím ale nesouhlasí stínový ministr zemědělství za ČSSD Michal Hašek. "Nikde Evropa nestanovila požadavek, aby se zatížení přeneslo na vlastníky nemovitostí," uvedl.

Novela se také nelíbí například zástupkyni ombudsmana Jitce Seitlové. Podle té se lidé dostanou do nevýhodné situace, protože neměli možnost ovlivnit efektivnost a hospodárnost nákladů vynaložených provozovatelem vodovodu na provedené práce a neměli ani možnost ovlivnit současný stav a situaci díla, za které by měl nyní nést odpovědnost.

Témata:  vláda

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.