Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi šetří, kde se dá. Odzvonilo luxusním dovoleným?

Češi šetří, kde se dá. Odzvonilo luxusním dovoleným?

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Pro letošní zimní dovolenou si šest Čechů z deseti vybralo levnější dovolenou na tuzemských horách, za kterou na slevových portálech utratili téměř tři tisíce korun. V případě zahraničních destinací vládla třikrát dražší Itálie, informoval vyhledávač slev Skrz.cz a slevový web Vykupto.cz.

Ze statistik také vyplynulo, že pokud už se lidé rozhodnou vydat do dražší ciziny, chtějí tam při té příležitosti pobýt o něco déle, než by se zdrželi v tuzemských horách. "Do zahraničí jezdí Češi na regulérní dovolenou, kdežto v Čechách tráví často spíše prodloužené víkendy," vysvětluje trend Tomáš Bátrla, spoluzakladatel slevového serveru Vykupto.cz.

Upřesnil, že délka zahraničních pobytů vyhledávaných na internetu se většinou pohybuje mezi čtyřmi až pěti dny, zatímco v českých střediscích trávíme nejčastěji dny jen tři. "Celkově je na tři dny lyžování koncipováno asi 70 procent všech zimních pobytů," doplnil Bátrla.

Údaje poskytnuté vyhledávačem slev Skrz.cz potvrdily, že lidé šetří, kde se dá. Zájem o zimní dovolenou na slevových serverech totiž proti loňsku vzrostl o 17 procent a navíc stále platí, že častěji vyhledáváme spíše cenově dostupnější pobyty v ČR. "Pokud bychom do tuzemska počítali i Slovensko, činil by poměr dovolených v zahraničí pouze 20 procent," uvedl k číslům Petr Kováčik, ředitel vyhledávače slev Skrz.cz. Kromě Slovenska vládne u Čechů mezi zahraničními destinacemi Itálie, která proti loňsku výrazně posílila. Další v pořadí jsou Rakousko a Německo.

"Mezi jakýsi standard už patří možnosti wellnessu a regenerace po náročném dni na svahu. Ze stravování je logicky nejžádanější polopenze a množí se také požadavky na pohodlnou dopravu od hotelu na svah," popisuje Tomáš Bátrla. "Poměrně často se také stále objevují zahraniční pobyty bez zajištěného stravování s možností vařit si z vlastních zdrojů až na místě," uzavírá Kováčik s tím, že zimní dovolenou nečastěji objednáváme až na přelomu ledna a února.

Témata:  dovolená

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.