Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obchod s diplomkami jen kvete! Je to legální?

Obchod s diplomkami jen kvete! Je to legální?

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Právě v těchto týdnech dopisují studenti své závěrečné vysokoškolské práce. Čím dál více se jich při psaní diplomek ale obrací na agentury, které je za peníze udělají za ně. To může být překvapivě dokonce legální. Jen se musí umět najít klička, jak si vše obhájit.

Kvalitně, originálně, rychle a diskrétně. S takovým heslem nabízejí studentům podnikavci sepsání vysokoškolských prací. Ať už jde o bakalářku, diplomku nebo jen esej. Koupit si můžete i seminární práci pro střední školu nebo domácí úkol.

Že je tento byznys u nás skutečně v rozkvětu se přesvědčila i televize Nova. Jednu bakalářskou práci si chtěla koupit. "Jsem studentka a potřebovala bych napsat bakalářskou práci," zavolala reportérka TV Nova do jedné z agentur, která tyto služby nabízí. "Samozřejmě, my zpracováváme podklady na zadané téma. Záleží, o co máte zájem. Vy od nás dostanete text, který je na vámi zvolené téma v zadaném rozsahu," zněla odpověď dotazované firmy. Doma pak tedy už jen stačí do hlavičky doplnit své jméno.

Při psaní každé bakalářské či diplomové práce přitom každý student musí podepsat prohlášení že práci napsal on sám. Ani podobná lež ale studentům evidentně nevadí. "Teď zrovna je strašně velké množství objednávek," potvrdila TV Nova další z oslovených agentur.

A na kolik taková práce vyjde? Průměrně se ceny u bakalářek a diplomek pohybují okolo 15 000 za kus. Kdo chce ale práci rychle, musí si připlatit. Ceny jsou pak až dvojnásobné.

Legální nebo nelegální?

A tady je ta klička. Většina firem používá v inzerátu kouzelnou formulaci "zajistíme podklady". Nikdo ji pak nemůže napadnout z podvodu. Toho se pak dopouští sám student. Dost ale přitom riskuje. Je to totiž totéž jako by za sebe na ústní zkoušku poslal někoho jiného a zaplatil mu za to. "Plagiátorství je proti pravidlům autorského zákona takže my proti němu bojujeme. Máme systémy na ověřování," řekl Jan Martin Rolenc, mluvčí Vysoké školy ekonomické v Praze.

Pokud se tedy prokáže, že práce je koupená nebo opsaná do vězení nikdo nepůjde, dotyčný ale může být ze školy vyloučen.

Témata:  školství

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.