Obchod s diplomkami jen kvete! Je to legální?

Právě v těchto týdnech dopisují studenti své závěrečné vysokoškolské práce. Čím dál více se jich při psaní diplomek ale obrací na agentury, které je za peníze udělají za ně. To může být překvapivě dokonce legální. Jen se musí umět najít klička, jak si vše obhájit.

Diskuse: 0

660
reklama

Kvalitně, originálně, rychle a diskrétně. S takovým heslem nabízejí studentům podnikavci sepsání vysokoškolských prací. Ať už jde o bakalářku, diplomku nebo jen esej. Koupit si můžete i seminární práci pro střední školu nebo domácí úkol.

Že je tento byznys u nás skutečně v rozkvětu se přesvědčila i televize Nova. Jednu bakalářskou práci si chtěla koupit. "Jsem studentka a potřebovala bych napsat bakalářskou práci," zavolala reportérka TV Nova do jedné z agentur, která tyto služby nabízí. "Samozřejmě, my zpracováváme podklady na zadané téma. Záleží, o co máte zájem. Vy od nás dostanete text, který je na vámi zvolené téma v zadaném rozsahu," zněla odpověď dotazované firmy. Doma pak tedy už jen stačí do hlavičky doplnit své jméno.

Při psaní každé bakalářské či diplomové práce přitom každý student musí podepsat prohlášení že práci napsal on sám. Ani podobná lež ale studentům evidentně nevadí. "Teď zrovna je strašně velké množství objednávek," potvrdila TV Nova další z oslovených agentur.

A na kolik taková práce vyjde? Průměrně se ceny u bakalářek a diplomek pohybují okolo 15 000 za kus. Kdo chce ale práci rychle, musí si připlatit. Ceny jsou pak až dvojnásobné.

Legální nebo nelegální?

A tady je ta klička. Většina firem používá v inzerátu kouzelnou formulaci "zajistíme podklady". Nikdo ji pak nemůže napadnout z podvodu. Toho se pak dopouští sám student. Dost ale přitom riskuje. Je to totiž totéž jako by za sebe na ústní zkoušku poslal někoho jiného a zaplatil mu za to. "Plagiátorství je proti pravidlům autorského zákona takže my proti němu bojujeme. Máme systémy na ověřování," řekl Jan Martin Rolenc, mluvčí Vysoké školy ekonomické v Praze.

Pokud se tedy prokáže, že práce je koupená nebo opsaná do vězení nikdo nepůjde, dotyčný ale může být ze školy vyloučen.

Loading...
Témata: školství

Diskuze: Obchod s diplomkami jen kvete! Je to legální?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky