Vodárny křičí na hejtmany: Plaťte za déšť, zlevníme lidem vodu!

Vodárny chtějí po krajích, aby platily za déšť. Nelíbí se jim, že dešťová voda odtéká do čistíren odpadních vod zcela zdarma. Pokud by kraje na požadavek přistoupily, slibují vodárny zlevnit vodu pro občany.

Účty za vodu by mohly klesnout až o šestinu, což znamená i víc než deset korun za 100 litrů. Těšit se na zlevnění je ale zatím hodně předčasné. Nejprve by ministerstvo zemědělství muselo zrušit výjimku ze zákona o vodovodech a kanalizacích, protože díky ní zatím majitelé komunikací, včetně železnic, za čištění vody neplatí.

Vodárny se proto bouří, že musí v čistírnách upravovat dešťovou vodu prakticky zadarmo a podle šéfa Sdružení vodovodů a kanalizací je právě o tyto náklady navýšeno vodné a stočné, které platí každý z nás. Zrušení výjimky by tedy zlevnilo vodu většině obyvatel, především těm, kteří bydlí ve velkých bytových domech a v panelových sídlištích.

Jenže požadované peníze pro vodárny by ve svých rozpočtech musela najít jednotlivá města, Ředitelství silnic a dálnic i Správa železniční dopravní cesty. A ti takovou možnost všichni odmítají.

A také samotné Ministerstvo zemědělství, které připravuje nový zákon o vodovodech a kanalizacích, zrušení výjimek pro majitele komunikací odmítlo. Takže to spíš vypadá, že jde jen o přání vodáren.

Témata: voda

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky