Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny domů klesají. Za pozemky si ale Češi připlatí

Ceny domů klesají. Za pozemky si ale Češi připlatí

Foto: Pixmac

Zatímco ceny pozemků pokračovaly v posledním loňském čtvrtletí v pozvolném růstu, bytové jednotky a rodinné domy mírně zlevnily. Celkově jsou tak podle čtvrtečních informací Hypoteční banky (HB) ceny nemovitostí stabilní.

Průměrná tržní cena bytů v posledním čtvrtletí roku 2012 mírně poklesla o 1,3 procentního bodu na výslednou hodnotu HB indexu 93,6 bodu. Nejvýraznější pokles cen přitom zaznamenaly bytové jednotky ve Středočeském kraji (-2,8 %), kde trh zpožděně reagoval na předchozí vývoj cen v okrajových částech Prahy.

O něco méně zlevnily rodinné domy (-0,7 procentního bodu, 101,2 HBI), čímž se jejich cena prakticky vrátila k původním hodnotám z konce roku 2011. Od začátku roku 2010 však ceny rodinných domů o 1,2 procenta rostly.

V dlouhodobém růstu proti tomu pokračovaly koncem loňského roku ceny pozemků (+1,4 procentního bodu, 113,5 HBI). Pozemky tak zaznamenávají vytrvalý pozvolný růst a za uplynulé dva roky dosáhly nejvyššího cenového rozdílu ze všech sledovaných typů nemovitostí.

HB Index je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Tržní ceny jsou mnohem přesnější než ceny nabídkové, které klienti nalézají například v katalozích realitních kanceláří. HBI je zkonstruován s využitím modelu, který sleduje až 30 různých parametrů nemovitostí.

Témata:  nemovitosti

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:28

14. května 2024 19:38

14. května 2024 11:13

Srovnání cen mobilních tarifů, internetu a TV se vyplatí. Neutrácíte někde zbytečně?

Platby za telefon, internet a televizi jsou základními položkami většiny osobních a rodinných výdajů. Asi se bez nich zcela neobejdete, ale neutrácíte v některé z nich zbytečně? Chytrým srovnáním ušetříte jako jednotlivec stovky korun měsíčně, rodina i tisíce.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Nabíjecí stanice pro elektromobily

Tempo růstu nabíjecích stanic pro elektromobily v Česku se zvyšuje. S elektromobily ale zbytku Evropy nestačíme

V roce 2023 vzniklo 650 nových veřejných dobíjecích stanic, o 16 % více než v předchozím roce. Celkově je nyní v provozu 2 392 stanic s 4 892 nabíjecími body. Poptávka po nabíječkách díky vysokorychlostnímu nabíjení a dynamickému řízení stanic stále roste a v letošním roce se očekává další zvýšení nově instalovaných stanic. Česko s 24 239 registrovanými elektromobily i tak patří mezi země s nejnižším podílem bateriových elektrických vozidel v rámci Evropské unie.