Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny domů klesají. Za pozemky si ale Češi připlatí

Ceny domů klesají. Za pozemky si ale Češi připlatí

Foto: Pixmac

Zatímco ceny pozemků pokračovaly v posledním loňském čtvrtletí v pozvolném růstu, bytové jednotky a rodinné domy mírně zlevnily. Celkově jsou tak podle čtvrtečních informací Hypoteční banky (HB) ceny nemovitostí stabilní.

Průměrná tržní cena bytů v posledním čtvrtletí roku 2012 mírně poklesla o 1,3 procentního bodu na výslednou hodnotu HB indexu 93,6 bodu. Nejvýraznější pokles cen přitom zaznamenaly bytové jednotky ve Středočeském kraji (-2,8 %), kde trh zpožděně reagoval na předchozí vývoj cen v okrajových částech Prahy.

O něco méně zlevnily rodinné domy (-0,7 procentního bodu, 101,2 HBI), čímž se jejich cena prakticky vrátila k původním hodnotám z konce roku 2011. Od začátku roku 2010 však ceny rodinných domů o 1,2 procenta rostly.

V dlouhodobém růstu proti tomu pokračovaly koncem loňského roku ceny pozemků (+1,4 procentního bodu, 113,5 HBI). Pozemky tak zaznamenávají vytrvalý pozvolný růst a za uplynulé dva roky dosáhly nejvyššího cenového rozdílu ze všech sledovaných typů nemovitostí.

HB Index je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Tržní ceny jsou mnohem přesnější než ceny nabídkové, které klienti nalézají například v katalozích realitních kanceláří. HBI je zkonstruován s využitím modelu, který sleduje až 30 různých parametrů nemovitostí.

Témata:  nemovitosti

Související

Aktuálně se děje

12. června 2025 16:49

4. června 2025 15:43

Mzdy rostou rychleji, než se čekalo. Průměr přesáhne 50 tisíc, maloobchod ožívá

Reálné mzdy rostly letos v prvním čtvrtletí rychleji, než analytici očekávali. To je klíčovým důvodem vyšších než předpokládaných dubnových maloobchodních tržeb. Oba údaje zveřejnil ČSÚ dnes. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.