Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vánoční šílenství: Na internetu utratíme 16 miliard! Co se kupuje nejvíce?

Vánoční šílenství: Na internetu utratíme 16 miliard! Co se kupuje nejvíce?

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Asociace pro elektronickou komerci očekává meziroční nárůst internetových prodejů minimálně o 15 procent. Jenom během pondělí, kdy by měla vánoční nákupní horečka vrcholit, by mohli Češi utratit přibližně 780 milionů korun, řekl výkonný ředitel asociace Jan Vetyška.

"Náš aktuální odhad je, že Češi letos celkem utratí za vánoční dárky na internetu více než 16 miliard. Nejvíce jich pak nakoupí právě v pondělí 10. prosince," odhaduje Vetyška, během celého 50. týdne by mohly mít e-shopy obrat okolo tří miliard korun.

Největší zájem je podle asociace o elektronické čtečky a tablety, lidé se ale mohou těšit i na televize, notebooky a mobilní telefony. U dárků z nižší cenové kategorie se pak po webu stále prodávají parfémy, oblečení a hobby dárky.

Většina internetových prodejců stihne dodat dárky do Vánoc, pokud si je zákazníci objednají do středy 19. prosince. "Velké obchody či ty, které mají například své vlastní výdejny, budou prodávat zboží až do Štědrého dne," doplňuje Vetyška, který ale nedoporučuje nechávat nákup až na úplně poslední chvíli. "Samozřejmě vždy může hrozit například nepříznivé počasí, které zbrzdí spediční služby nebo vyhlédnuté zboží bude již vyprodané," uzavírá.

Témata:  internet Vánoce

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy