Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU chce ekonomické problémy řešit naivním způsobem!

Politici Občanské demokratické strany se vyznačují odporem vůči sjednocené Evropě v Evropské unii. Zářným příkladem je toho současný prezident a bývalý předseda ODS Václav Klaus, současný premiér Petr Nečas, který jde i přes jiný názor ministra zahraničí Karla Schwarzenberga proti EU. Poslanec Evropského parlamentu Ivo Strejček je zase přesvědčen, že přeregulované prostředí v EU způsobuje strnulost evropské ekonomiky.

„Přemíra zákonů naše životy a rozhodování komplikují a zpomalují. Podstatnou příčinou ekonomického zaostávání EU za zbytkem světa je naše utkvělá touha vše svázat, kontrolovat a harmonizovat. Běžný život je naštěstí naopak jiný. Konkurence je založena na rozdílnosti. Dynamika vývoje je vždy určována soupeřením mezi odlišnostmi a soubojem variant. Federalizace Evropské unie znamená násilné sjednocování různorodostí, což nutně vyústí v další zaostávání," uvádí.

Případná federalizace EU si navíc s sebou ponese i zvýšení nákladů kvůli větší byrokracii. Což zadluženým státům nijak nepomůže. Strejček je ale přesvědčen, že by si EU dokázala pomoci k zisku financí na zaplacení úředníků – jednoduše by vybrala peníze skrze evropské daně, které by zatížily ještě více občany.

„Více daní ovšem znamená méně peněz do životadárného systému podnikatelských aktivit. Ovšem pozor, práci lidem nedává Evropa. Tu dávají firmy a vyšší zdanění je zpomalí nebo zničí. Evropská federální byrokracie zvýší náklady na svoji obsluhu, přičemž efektivita ovlivňování států na periferii bude vyžadovat další růst byrokracie v provinciích. Jednou z příčin zániku Římské říše byla právě tato skutečnost," dodává Strejček.

Základem myšlenky federalizace je představa, že se vše náhle vyřeší, bude-li nad financemi dozorovat jen jedno centrální ministerstvo financí, které vytvoří jeden rozpočet pro všechny země evropské. To je podle Strejčka značně iluzorní, když v Evropě neexistuje jednotný národ. Obává se, že snaha o federalizaci EU povede ke vzdoru, vzrůstu nacionalismu a k posílení radikálních proudů.

Témata:  EU

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.