Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Španělská ekonomika se dál potápí, blíží se katastrofa?

Španělské hospodářství se ve třetím letošním kvartále dále propadlo do ještě hlubší recese. Vláda premiéra Mariana Rajoye tak bude zřejmě muset hledat další úsporná opatření, která by kompenzovala snížený výběr daní. Podle mnohých analytiků se rovněž blíží moment, kdy Španělsko požádá o záchranu Evropskou unii. Informuje server CNN.

Čtvrtá největší ekonomika eurozóny se od června propadla o dalších 0,4%. Meziročně pak ztrácí až 1,7%. Španělsko se tak dva z posledních tří let nachází v hospodářské recesi. Tamní vláda i Mezinárodní měnový fond přitom očekávají pokles ekonomického výkonu i v nadcházejícím roce. Španělsko navíc sužuje obrovská míra nezaměstnanosti: Každý čtvrtý obyvatel země v produktivním věku je bez práce. Úsporné kroky vlády, které podle mnohých situaci pouze zhoršují, vyvolávají násilné protesty v ulicích měst.

Analytici se shodují, že navzdory ujišťování o opaku bude Madrid muset požádat o pomoc Evropskou unii. Údajně se pouze čeká na schválení posílení a navýšení záchranných fondů eurozóny. Stávající záchranné mechanismy by totiž na sanaci tak velké ekonomiky stačit nemusely. Evropská unie by se tak přiblížila k hospodářské katastrofě.

Témata:  krize Španělsko

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

12. července 2024 20:18

11. července 2024 12:43

Léto přináší nejen vysněné dovolené, ale i více dopravních nehod

Léto je tady a s ním i doba vytoužených dovolených. Pro mnoho Čechů to znamená sbalit kufry, naložit auto a vyrazit na cestu za sluncem do jihoevropských destinací. To výrazně ovlivňuje provoz na českých dálnicích a silnicích 1. třídy, zejména na jižních tazích. Bohužel, s intenzivnější dopravou v tomto období roste i počet dopravních nehod. Podle analýzy Portálu nehod totiž na komunikacích směřujících na jih České republiky v době prázdnin naroste počet nehod oproti průměru celého roku o 20 %.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy